Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) повиши леко прогнозите си за икономическия растеж на България през 2023 г. и 2024 г., както и на целия регион на Югоизточна Европа.

Това се посочва в новия доклад на организацията за Регионалните икономически перспективи.

Прогнозите за растежа за 2023 г. са ревизирани нагоре за икономиките от югоизточната част на Европейския съюз (ЕС), подкрепени от перспективата за присъединяване към еврозоната, която засилва доверието на инвеститорите в България, по-високите публични инвестиции в Румъния и ефекта от по-силните резултати в Гърция през последните тримесечия на 2022 г.

Очаква се икономиката в региона да нарасне с 2,3% през 2023 г. и с 3% през 2024 г.

Растежът в Турция се очаква да се забави до 2,5 % през 2023 г. и 3 % през 2024 г. Предвижда се производството в Западните Балкани да нараства с темп от 2,2% през 2023 г. в условията на инфлационен натиск и потиснати перспективи за развитите икономики в Европа, преди да се ускори до 3,4% през 2024 г.

С изключение на възходящата ревизия за Косово през 2023 г., прогнозите на Банката остават непроменени спрямо февруари.

ББР: Банките са готови за еврото, проблемът е високата инфлацияНе само приемането на нужните закони бави присъединяването на България към еврозоната

Сред факторите за низходящата ревизия за 2023 г. са:

икономическото въздействие на февруарските трусове и очакваното затягане на условията за кредитиране по-късно през годината в Турция;

забавените реформи в южните и източните средиземноморски държави;

ефектът от слабия растеж в развитите икономики, устойчивата инфлация и по-строгите условия за финансиране в Централна Европа и балтийските държави.

Растежът през 2022 г. се понижи до 3,3%, в сравнение със 7,2% през 2021 г. преди войната в Украйна.

Силното начало на 2022 г., отчасти благодарение на възстановяването след пандемията, беше последвано от две последователни тримесечия на отрицателен растеж (на тримесечна база) през втората половина на годината, уточнява ЕБВР.

Въпреки това данните, на които се основават първите оценки за тримесечния растеж на Брутния вътрешен продукт (БВП) през 2022 г., са все още предварителни и могат да бъдат преразгледани.

Fitch Ratings прогнозира растежът на БВП у нас да се забави до 1,3%Инфлацията ще отслабне бавно, прогнозира международната рейтингова агенция

"Наричаме новия си доклад "Регионални икономически перспективи", заяви Беата Яворчик, главен икономист на ЕБВР.

"Инфлацията може и да е в низходяща траектория, но все още е двуцифрена в повече от три четвърти от държавите, в които работим. Виждаме и много доказателства, че домакинствата в регионите на ЕБВР усещат затруднения."

Първите резултати от следващия кръг на проучването "Живот в преход" - представително проучване на домакинствата, провеждано от ЕБВР в партньорство със Световната банка, показват, че 55% от домакинствата в регионите на ЕБВР не могат да спестяват, тъй като живеят от заплата до заплата, а 10% от респондентите имат натрупани дългове.

Повечето домакинства разполагат с много ограничени буфери; 59% съобщават, че не могат да покрият основните си разходи за повече от един месец от спестяванията си.

Повече данни от проучването "Живот в преход" ще бъдат публикувани по-късно през годината, заедно със следващия доклад на ЕБВР за прехода.