Ричард “Дик” Фълд - човекът, който „изведе“ инвестиционната банка Lehman Brothers до най-големия корпоративен фалит в историята, в момента тихомълком прави завръщане на Уолстрийт.

Миналото лято бившият председател и главен изпълнителен директор на Lehman, заедно с няколко стари негови съдружници, създават Matrix Wealth Partners. Базираната в Ню Йорк компания предлага консултации на заможни семействи в сферата на корпоративните финанси.

В началото на този месец компанията се ребрандира като Matrix Private Capital Group, обявявайки по-широк спектър от услуги в сферата на управлението на активи и разширяване на дейността си във Флорида и Калифорния, пише FT.

Компанията в момента управлява ликвидни активи за над 100 млн. долара на 18 семейства, предлага инвестиции в стил дялово инвестиране, както и нов фонд, който ще купува акции на публични компании, според Мат Рубин, един от четиримата старши партньори.

Компанията също така отваря нови офиси в Палм Бийч и Лос Анджелис, където ще търси нови клиенти.

В свое изявление Дик Фълд казва, че желае да се възползва от “явните възможности на един несъвършен и силно фрагментиран пазар на финансови услуги.”

Той също така добавя: “Въпреки разпространението на технологиите, роботизираните консултанти и алгоритми в сектора на финансовите услуги, ние все още твърдо вярваме в стойността на човешките отношения.”

Фълд е един от редицата бивши шефове на големи банки, свалени от постовете им от финансовата криза, които в момента ръководят по-малки компании. Викрам Пандит, бившият главен изпълнителен директор на Citigroup, управлява Orogen Group, която направи редица инвестиции на ранен етап във финтех компании.

Грег Феминг, бившият президент на Merrill Lynch, който договори продажбата на банката на Bank of America часове преди Lehman да фалира, се опитва да изгради компания с активи за 100 млрд. долара под името Rockefeller Capital Management.

Фалитът на Lehman стана най-големия в корпоративната история през септември 2008 г., когато банката подаде заявление за съдебна защита от кредитори с активи на стойност над 639 млрд. долара.

Фълд, който се присъединява към компанията 42 години преди това и никога не е работил на друго място, е считан за един от най-вироглавите и най-малко разкаялите се лидери от онова поколение.

В изслушване пред Конгреса на САЩ по-малко от месец след фалита на Lehman Фълд заяви, че въпреки че поема пълна отговорност за провала на усилията за спасяване на банката, той смята, че всичките решения, които е взел, са били “както разумни, така и подходящи” предвид информацията, с която е разполагал по онова време.

В реч по време на конференция в Ню Йорк преди две години Фълд заяви, че вината за кризата трябва да бъде поделена между политиците, които налагали по-облекчени стандарти за кредитиране, собствениците на имоти, които ползвали домовете си “като банкомати” и регулаторните органи, които “наредили” фалита на банката.

Преди завръщането си на източното крайбрежие на САЩ Фълд прекара няколко години в огромното си имение в Сън Вали, Айдахо.