Бих разделила кредитирането през 2020 г. на няколко фази. Януари и февруари стартирахме много силно годината, като бяха отчетени огромни ръстове спрямо 2019 г. Както знаете и предходната година също бе много силна. Очакванията ни бяха много големи. С настъпването на COVID-19 кризата се наблюдава доста драстичен спад, който бе най-силен през април месец.

Това посочи Екатерина Кирилова, член на УС и главен търговски директор на УниКредит Кънсюмър Файненсинг, по време на форума Шумът на парите, организиран от Profit.bg.

„Новите продажби през април месец по отношение на потребителското и жилищното кредитиране спаднаха драстично, като те са съответно на 50 и 40% по-ниски нива.

През май месец се възстанови търсенете от гледна точка на брой искания за кредит, но средните размери са на доста по-ниски нива, спрямо началото на обявеното извънредно положение, каза още Кирилова.

Тя уточни, че „самите клиенти по някакъв начин параметризират търсенето си съобразно бъдещите си доходи и че част от потреблението се отлага във времето“.

„До края на 2020 г. не смятам, че ще се възстановят нивата отпреди кризата“, прогнозира още Кирилова.

По време на предходните издания на Шумът на парите винаги се питаше дали лихвите ще се понижат. Сега за първи път имаме тема, която посочва, че ние сме с едни от най-ниските лихви в региона, каза още тя.

Екатерина Кирилова обаче посочи, че не очаква нов спад на лихвите по кредитите в следващите месеци. Много е показателно, че лихвите не бяха увеличени по време на кризата, така както направиха част от банките в ЕС.

Все още има доста ликвидност в България. Хората продължиха да спестяват и да депозират пари в банките, на фона на ограниченото потребление. Повишен интерес бе отчетен и към други продукти, като спестовните планове, допълни още тя.