Европейците са се затруднявали да похарчат парите си по време на пандемията от коронавирус, което пък е довело скок в спестяванията, според Европейската централна банка (ЕЦБ).

В условията на блокирани икономики и милиони потребители, принудени да стоят у дома, хората в еврозоната по-скоро не са имали възможност, отколкото да не са имали желание да потребяват нормално през първото полугодие, информира финансовата институция в икономическия си бюлетин, публикуван днес.

Потребителите са трупали повече спестявания заради опасенията от загуба на работа, но “принудителните спестявания изглежда са основния двигател зад скока в спестяванията на домакинствата напоследък,” казват авторите на документа, позовавайки се на данните за първото тримесечие и очакванията за второто тримесечие.

Тези заключения са важни, защото икономистите по света се опитват да преценят дали кризата ще доведе до продължителен период на по-слабо търсене. И докато данните предполагат, че хората не са трупали спестявания непременно като предпазна мярка, от ЕЦБ предупреждават, че това може да се промени.

Депозитите продължават да растат, гонят 60 млрд. лв.За първите 7 месеца на 2020 г. населението е увеличило депозитите си с 1.69 млрд. лв., което прави по малко над 241 млн. лв. средно на месец

Направени наскоро проучвания показват, че потребителите планират да харчат по-малко за по-скъпи покупки в следващите 12 месеца, в сравнение с началото на годината, въпреки че са спестявали повече от обикновеното, се казва в доклада на ЕЦБ.

Подобен модел на потребителски поведение може да запази нивата на спестяванията над тези отпреди Covid-19, но с изместване на баланса към предпазни мотиви, според централната банка.