Европейската централна банка оказва натиск върху австрийската Raiffeisen Bank да прекрати високодоходния си бизнес в Русия, съoбщава Reuters, позовавайки се на петима души, запознати с въпроса.

Натискът идва, след като високопоставен служител на САЩ, отговарящ за санкциите, е изразил загриженост относно бизнеса на компанията в Русия по време на посещение във Виена миналия месец, информира агенцията.

Натискът от страна на Вашингтон и ЕЦБ повишава залозите за Австрия и нейната втора по големина банка, която играе ключова роля в руската икономика, но става обект на все повече критики заради продължаващата война в Украйна. Много западни компании вече прекратиха операциите си в Русия.

Въпреки че ЕЦБ не е поискала Raiffeisen да напусне страната незабавно, тя иска план за действие за прекратяване на дейността ѝ, като този план може да включва продажба или закриване на руските клонове.

Вашингтон разследва Raiffeisen Bank заради дейността на банката в Русия Банката играе основна роля за руската икономика в режим на санкции
От австрийската кредитна институция обаче все още не възнамеряват да представят подобен план, като някои високопоставени служители смятат, че искането е неоправдана външна намеса, посочва още Reuters.

Говорител на Raiffeisen заявява, че компанията проучва варианти за бизнеса си в Русия, "включително внимателно управлявано напускане", и че "ускорява" оценката си за ситуацията, като същевременно намалява кредитирането в страната.

Понастоящем Raiffeisen е най-важната западна банка в Русия, като осигурява около 1/4 от преводите в евро към страната, въпреки че има и други западни банки, които все още работят там. Такъв пример е италианската UniCredit.

И все пак, представителите на ЕЦБ не са склонни да окажат сериозен натиск върху банката за незабавна продажба на руските ѝ активи, тъй като се опасяват от финансовия удар, който това може да предизвика, коментира един от източниците на Reuters.

В търсене на печалби: Руските банки се насочват към вътрешния си пазар Според анализите може да се говори за почти пълна адаптация на банките в страната към предизвикателствата от 2022 г.
Разследване срещу Raiffeisen

През януари американският орган по санкциите започна разследване срещу Raiffeisen във връзка с бизнеса на банката в Русия.

Двама души, които са пряко запознати с въпроса, коментират пред Reuters, че то е насочено към потенциални нарушения на западните санкции, докато от финансовата институция смятат, че разследването е от общ характер.

В коментар на тази новина, от банковата институция заявяват, че са в "ранен етап" на събиране на информация, за да отговорят на писмото-запитване от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ.

Банката беше остро критикувана и от инвеститорите, след като се включи в схема за отлагане на изплащането на заемите от страна на руски граждани, участващи в бойните действия в Украйна.

В крайна сметка, въпреки че австрийският външен министър Александър Шаленберг е категоричен, че Австрия носи основната отговорност за прилагането на антируските санкции, когато става дума за организации, регистрирани в страната, американските власти могат да стигнат дотам, че да забранят на Reiffeisen да обработва транзакции в долари.

Такива примери не липсват. Латвийската ABLV Bank, например, бързо се разпадна, след като през 2018 г. беше подложена на санкции от САЩ заради подозрения, че е свързана до голяма степен с Русия.