Европейската централна банка ще създаде нов инструмент за справяне с риска от фрагментация на дълговото бреме в еврозоната. Това стана ясно след извънредното заседание на институцията, на което беше обсъдено рязкото повишение на доходностите по държавните облигации, което увеличава разходите по заемите за някои държави от еврозоната.

Доходността на облигациите, емитирани от Италия и други държави с високо ниво на дълга, нарасна, след като ЕЦБ обяви предстояща серия от повишения на основния лихвен процент и прекрати програмата си за изкупуване на облигации на фона на растящата инфлация.

"Управителният съвет реши, че ще приложи гъвкавост при реинвестирането на изплащанията, които предстоят в портфейла на програмата за спешно изкупуване, с оглед запазване на функционирането на трансмисионния механизъм на паричната политика“, каза ЕЦБ след рядка непланирана среща", се посочва в изявлението на централната банка, публикувано след заседанието. От него става ясно още, че ръководството на ЕЦБ ще възложи на съответните комитети на Евросистемата да ускорят завършването на проектирането на нов инструмент за борба с фрагментацията.

Изправен пред заплахата от повторение на дълговата криза, която нанесе тежък удар на единната валута преди десетилетие, Управителният съвет на ЕЦБ търси адекватен отговор на настоящите пазарни сътресения.

Междувременно на дълговите пазари спредът между доходността по германските държавни облигации и тези на по-задлъжнелите страни от южните части на континенти се повиши до най-високото си ниво от разгара на пандемията преди две години. Това бе прието от инвеститорите като знак за намаляващото доверие в тези страни.

ЕЦБ има няколко възможности за противодействия на т. нар. "фрагментация" - когато някои страни са изправени пред значително по-високи разходи по държавните си заеми от други, включително насочване на инвестиции от падежиращи облигации към пазари, които са подложени на стрес.

Асен Ягодин: От 1997 г. сме готови за приемането на евротоОт 1997 г. българските банки са готови за приемането на еврото. Това заяви Асен Ягодин, член на УС и изпълнителен директор на Пощенска банка, по време на 13-ото издание на форума Шумът на парите
Някои анализатори обаче предупреждават, че подобен ход, сам по себе си, едва ли ще бъде достатъчен, така че ЕЦБ би могла да изработи и чисто нов инструмент. Работата по подобен механизъм започна по-рано тази година, но до момента не е постигнат напредък, твърдят източниците на Ройтерс.

Извънредната среща на Европейската централна банка се провежда в същия ден, в който се очаква и Федералният резерв на САЩ да повиши лихвените проценти.

По-рано днес доходността по 10-годишните държавни ценни книжа в Германия достигна 1.77% - най-високото им ниво от началото на 2014 г. насам, докато тази по италианския им аналог скочи с 240 базисни пункта по-високо, което е най-големият спред от началото на 2020 г.

Италия продаде 2.5 милиарда евро от емисия 7-годишни облигации с падеж на 15 юни 2029 г. при 3.75% брутна доходност - най-високата от октомври 2013 г. и рязко повишение спрямо постигнатите 2.39% на предишния търг.

Дълговата криза преди десетилетие приключи едва когато тогавашният президент на ЕЦБ и настоящ премиер на Италия Марио Драги обеща да направи „каквото е необходимо“, за да спаси еврото и последва това обещание с безпрецедентна, и досега неизползвана, спасителна схема.

Последният път, когато ЕЦБ проведе непланирана среща по време на пазарни сътресения, беше в началото на пандемията от COVID-19. Тогава институцията въведе програмата за спешно изкупуване на облигации на стойност 1.7 трилиона евро, която се оказа нейният основен инструмент за възстановяването от кризата.