Европейската инвестиционна банка планира да използва възможностите на блокчейн технологиите при продажбите на дългови ценни книжа, пише Bloomberg.

Кредитната институция е наела американската инвестиционна банка Goldman Sachs, испанската Banco Santander и франската Societe General, за да проучат пазарния потенциал на т. нар. "дигитални еврооблигации".

Те ще се емитират и разпределят посредством блокчейн механизми. Изданието цитира анонимни източници, близки до ЕИБ.

Срещите с инвеститорите преди пазарния дебют на новите финасови инструменти ще започнат тази седмица и ще продължат поне до май.

Европейската инвестиционна банка е сред финасовите институции, които не се страхуват от иновациите, припомня Bloomberg.

Тя беше една от първите, които емитираха "зелени" облигации за финансиране на различни екологични проекти, както и краткосрочни дългови ценни книжа, базирани на лихвения бенчмарк на Европейската централна банка ESTR (euro short-term rate).

Идеята за блокчейн облигациите идва на фона на заявката на президента на Европейската централна банка Кристин Лагард за създаването на европейска дигитална валута до средата на настоящото десетилетие.

Засега обаче от ЕИБ не са коментирали темата официално.

Междувременно и други финансови институции експериментират с практическото въвеждане на блокчейн технологиите. Такива опити имаше от страна на Световната банка, China Construction Bank Corp, JPMorgan Chase & Co. и Канадската централна банка.

Блокчейн регистрите се използват най-широко в света на криптовалутите, където служат за записване и потвърждаване на всички трансакции. В останалите сфери на финансите и икономиката обаче приложението им все още е ограничено.