Паниката на световните финансови пазари, предизвикана от разпространението на Covid-19 по света, засилва натиска върху европейския банков сектор, който и без това изпитваше затруднения на фона на отрицателните лихви и слабия икономически растеж на Стария континент, пише Kredit.bg, цитирайки анализ на The Wall Street Journal.

Сега трезорите предприемат спешни мерки, за да успокоят своите клиенти и да ограничат щетите за бизнеса си. Възможните варианти, които се обмислят, включват гратисен период за вноските по ипотечните кредити, разширяване на кредитните линии и отпускане на преференциални заеми за гражданите и фирмите, които имат най-голяма нужда от тях.

Освен с опасността от разпространяване на епидемията, финансовият сектор е изправен и пред най-сериозните турбуленции на пазарите от световната финансова криза насам, срив в цената на петрола и резки движения на валутните курсове.

Британската банка Royal Bank of Scotland, в която правителството е акционер с 62% от капитала, обяви, че ще отпусне целеви кредити на стойност 6.5 млрд. долара за компаниите, които са най-засегнати от коронавируса.

“Несигурността на пазарите е безпрецедентна, дори и по съвременните стандарти. Ние сме тук, за да осигурим гаранции за бизнеса и да му помогнем да се справи с временните затруднения”, заяви изпълнителният директор на RBS Алисън Роуз.

Акциите на водещите европейски банки се сринаха, на фона на разпространението на Covid-19 във все повече държави на континента. Борсовият индекс Stoxx Europe 600 Banks, който следи движението на книжата на най-големите финансови компании в Европа, отчете спад от 30% за последните три седмици.

Цената на финансирането за банките пък се удвои за същия период и вече достига нива, които не са регистрирани от дълговата криза през 2013 г. насам.

Инвеститорите се опасяват, че със задълбочаващия се спад на икономическата активност компаниите ще изпитват все по-големи затруднения да погасяват задълженията си и да плащат на своите служители.

Евентуалният ръст в броя на фалитите ще засегне тежко банковия сектор, тъй като трезорите ще трябва да инкасират нови загуби в период, когато финансовите им резултати, така или иначе, не са кой знае колко силни, “благодарение” на ниските лихви и слабия растеж.

През последните няколко дни се проведоха серия от срещи на високо равнище, в които участваха представители на правителствата на европейските държави, финансовите и банковите регулатори, на които бяха обсъдени възможностите за подкрепа на малкия и средния бизнес чрез държавни гаранции, данъчни облекчения и преференциални оферти от страна на банките.

В Еврокомисията дори се обсъжда възможността за временно облекчаване на ограниченията за субсидиите и държавната помощ, докато ситуацията се стабилизира, твърдят анонимни източници от Брюксел, цитирани от WSJ.

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg