Европейският съюз ще даде възможност на банките да осигурят ново разсрочване на кредитите за техните клиенти, пострадали от втората вълна на пандемията от COVID-19.

Целта е да не се стига до масово провизиране на необслужвани заеми, съобщава Ройтерс.

В съобщение на Европейския банков орган се посочва, че заради нарастването на новите случаи на заразени с коронавируса, насоките за облекченията, осигурявани от банките, чийто срок изтече на 30 септември, ще бъдат удължени до 31 март 2021 г.

По време на първата карантина през март и април европейските трезори осигуриха временна "банкова ваканция" за корпоративните кредити, ипотеките и потребителските заеми.

От началото на кризата до момента от тази възможност са се възползвали кредитополучатели със задължения на обща стойност 871 милиарда евро.

Насоките на Европейския банков орган, публикувани през април, позволиха на финансовите институции да дадат отсрочка за погасяването на задълженията, които в противен случай трябваше да бъдат провизирани и поставени в графата на заемите, необслужвани за период от над 90 дни.

Това щеше да навреди както на кредитополучателите, така и на самите трезори, които щяха да регистрират сериозни загуби от провизиите и да загубят възможността да отпускат свежо финансиране в подкрепа на икономическото възстановяване.

В настоящото съобщение на банковия регулатор се посочва, че за новите отсрочки могат да кандидатстват и кредитополучатели, които не са имали тази възможност до момента. Предвидени са обаче и известни ограничения, които да гарантират, че проблемните заеми все пак ще могат да бъдат идентифицирани навреме от банките.

Клиентите на кредитните институции ще могат да получат отсрочка от девет месеца, а трезорите ще трябва да изготвят планове за оценка, така че да са наясно каква част от портфейлите им има опасност да не бъде изплатена.