Федералният редерв на Съединените американски щати е изправен пред дилема дали да разреши на технологичните фирми от финансовия сектор, или т. нар. финтех компании, достъп до финансовата инфраструктура на страната.

Някои централни банки по света вече предприеха подобни ходове, включвайки новите имена в играта, но Фед все още се колебае, пише Kredit.bg.

Компании, като PayPal и LendingClub Corp, привлякоха милиони потребители, предлагайки по-изгодни условия и по-бърза комуникация от традиционните банки.

Според финансовите регулатори в САЩ, тези технологични компании могат да разширят значително достъпа на американците до финансови услуги, особено на хората от по-ниските социални слоеве. Те могат да предлагат малки заеми, които са неизгодни за големите банкови институции.

Директният достъп на технологичните финансови компании до междубанковите системи за разплащане би намалил трансакционните им разходи, които са едно от най-големите пера в техните бюджети. Така те ще могат още по-успешно да се конкурират със "старите кучета" в сектора.

От друга страна, някои от членовете на администрацията се тревожат, че тези нови компании се фокусират върху растежа за сметка на управлението на риска.

Според тях, при евентуален фалит на някой от големите играчи в този сектор или в случай на кибератака, ще бъде поставена под заплаха цялата финансова инфраструктура и голяма част от потребителите, дори и тези, които не използват подобен тип услуги.

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg