Много хора си мечтаят да имат заделени "пари за черни дни", на които да разчитат при изникване на някакъв непредвиден разход. Проблемът е, че редовното спестяване изисква дисциплина и планиране, а те, сами по себе си, демотивират много от нас, пише Kredit.bg.

Съществуват няколко много често разпространени грешки, които хората правят, докато спестяват, но с малко упоритост и внимание те лесно могат да се избегнат.

Да си обещаеш, че ще спестяваш 5% от месечния си доход не е чак толкова трудно, но изпълнението на тази задача се оказва доста по-сложно в реалността. Битовите сметки, вноските по кредита, пазаруването на хранителни продукти - всичко следва едно след друго и ако не записвате "черно на бяло" за какво харчите пари, проследяването на разходите е изключително сложно.

Накрая на месеца се оказва, че нямате достатъчно средства, които да заделите настрани и започвате целия процес отначало. Звучи ли ви познато?

Ако нещата се случват по този начин, е крайно време да си съставите точен месечен бюджет. Ще се изненадате колко много неща ще научите за себе си, а и за финансовото си положение, когато прегледате всички входящи и изходящи трансакции от банковата си сметка. Много от нещата, които считате за маловажни или второстепенни, всъщност могат да променят много в дългосрочен план.

Плащате ли за абонаментни услуги, които не ползвате? Можете ли да договорите по-добри условия с мобилния си оператор или с телевизионния доставчик? Какво ще стане, ако не излизате на заведение с приятели всеки петък? Няма как да знаете точно колко можете да спестите, без да имате ясна представа откъде да започнете. Затова съставянето на подробен бюджет е първото нещо, което може би трябва да свършите.

В днешно време почти всеки използва банкова карта за получаване на месечния си доход и за разплащане по магазините. Но ако имате излишни средства, които искате да заделите в резервния си фонд, не е добра идея да ги държите в картата. Разплащателните сметки не носят никаква доходност, което означава, че инфлацията с времето ще "изяде" вашите спестявания.

В момента, в условията на рекордно ниски лихвени проценти, банковите депозити не са кой знае колко привлекателна опция, но все пак, ако изберете дългосрочен влог, все пак ще получавате малко повече, отколкото ако държите всичките си пари в дебитната карта. Освен това някои банки предлагат и депозити, комбинирани с различни инвестиционни инструменти. Макар и малко по-рискови, те все пак носят доста по-добра възвръщаемост от традиционните предложения.

Поинтересувайте се за условията, които предлагат различните банки, защото те могат да се различават значително.

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg