Икономисти искат от ЕЦБ да анулира държавните дългове

© Pixabay
Над 100 икономисти призоваха да бъдат анулирани държавните дългове, които държи Европейската централна банка. Те твърдят, че по този начин ще се подпомогне възстановяването на обществото и околната среда след пандемията от COVID-19.
Искането е публикувано във френския вестник Le Monde, испанския El País, германския Der Freitag и други авторитетни европейски издания, съобщава БНР. Под призива са се подписали бившият валонски премиер Пол Манет и бившият унгарски еврокомисар Андор Ласло.
Държавните дългове нараснаха силно заради усилията на властите да подпомогнат домакинствата и компаниите, коментират икономистите в публикацията си, като изчисляват, че става дума за сумата от 2.5 трилиона евро.
„Гражданите установяват, някои с ужас, че близо 25 на сто от държавния дълг в Европа се държи от тяхната централна банка. Дължим на нас самите 25 на сто от нашия дълг и, ако изплатим тази сума, ще трябва да я намерим другаде - или вдигане на данъци, или намаляване на разходи, тоест инвестиции във важни и приоритетни сектори“, посочват експертите
България с най-ниска минимална заплата в ЕСПрез януари 10 източноеропейски държави имат минимална заплата под 700 евро на месец
Според авторите на призива, опрощаването на дълговете не противоречи на европейското право. Това обаче е теза, която многократно е оборвана от Европейската централна банка.
Неведнъж от Франкфурт, включително и от президента на ЕЦБ Кристин Лагард, е отправяно посланието, че анулирането на дълговете противоречи на договора за създаването на Европейската централна банка, но и дори да не бе така, според централните банкери това би подкопало доверието на гражданите към банката и към единната валута.
Българският бизнес
- Central Park - новата емблема на София
- Н. Ялъмов, Капман: Инвестицията с най-голяма възвръщаемост е образованието
- Джордж Маргонис: Устойчивото развитие е възможност за растеж и иновации