Напълно естествено е след спада на лихвите от последните години, да започне тенденция на повишаване. Това заяви главният изпълнителен директор на Българо-американска кредитна банка Илиан Георгиев по време на банковия панел на финансовия форум "Шумът на парите".

"Вече има заявки, че лихвите ще започнат да се вдигат. В България те вече се стабилизираха. В корпоративния сектор те са ударили дъното. На някои места ни е трудно да работим, защото не сме сигурни дали въобще покриват риска. Не сме сигурни и дали клиентите осъзнават риска от повишаването на лихвите", каза още той.

По думите му лихвите по ипотечните кредити също се задържат на стабилни нива и вече не вървят надолу. Средните нива са около и малко над 3 процента.

"Време е ние, банките, да прегъпнем технологиите, защото има много неща, които можем да направим. Това много ще подобри и цената на финансирането. Например в момента един бизнес кредит се обработва от няколко човека, които трябва да го преглеждат и ние на практика губим пари", заяви Георгиев.

"Ние трябва да намерим тези технологични решения, да потърсим нуждите на клиентите и след това да надградим продуктите, които те ползват, в зависимост от новите технологични възможности", допълни той.

По думите му финтех компаниите не се съобразяват с регулациите във финансовия сектор, което им позволява да намират лесни и бързи решения.

"Рано или късно те ще трябва да се обърнат към традиционните играчи, които да ги купят или да се стигне до друга форма на сътрудничество, за да може и техният бизнес да увеличи мащаба си", заяви Илиан Георгиев.

Той посочи видеоконсултациите като една добра практика, която се прилага и от БАКБ.

"Който иска да се види с личния си банкер, може да го направи, но в същото време да си седи в собствения офис или вкъщи. Дори можем да му помогнем да попълни някои от необходимите документи. По-склонен съм да мисля, че хората ще продължат да искат пряка комуникация с банкерите, но не съм сигурен дали това ще става в банковия клон", каза още Георгиев.

"Когато говорим за финтех компаниите, потребителите трябва да си дават сметка, че ниските цени на техните продукти са субсидирани. Тези фирми "горят" кеша на инвеститорите", коментира той в отговор на въпрос как банките биха могли да се конкурират с по-ниските такси, които предлагат технологичните компании за своите финансови и платежни услуги.

Според Георгиев техният бизнес модел е по-различен от този на банките и е базиран на мотото: "Привличаме клиенти с по-добра цена и продаваме".

На въпрос дали икономическите проблеми в Европа са по-скоро систематични, отколкото циклични и дали европейската икономика може да се "японизира", Георгиев коментира, че Европа ще се върне към растежа, макар и с по-слаби темпове от американските.

"Допреди година и половина Европа като че ли вървеше добре, но след това се появиха някои проблеми, износът закъса заради търговските войни. Трябва да се случи едно ребалансиране и Европа ще възстанови пазарите си, защото има добри продукти, убеден съм в това", заяви главният изпълнителен директор на БАКБ.