Криза отдавна няма. Светът е в една трансформация, както на ценностна система, така и на правилата на правене на бизнес.

Банките, така или иначе, са посредници във финансовия бизнес и ние, като посредници, трябва най-бързо да се нагаждаме на промяната на конюнктурата, заяви Иван Кутлов, началник управление Трежъри в ОББ, по време на панел "Банки" от форума „Шумът на парите“, oрганизиран от Profit.bg.

Трансформациите на планетарно ниво започнаха с финансовия сектор. Тук най-лесно биха могли да се наложат нови правила, които да изтеглят търговските взаимоотношения между участниците на пазара.

По отношение на регулациите, не мисля че те са свършили. Няма централна банка, която в момента да не създава ликвидност. Това до голяма степен е упражнение, чийто изход никой не знае, но това е единственото познато решение за момента, заяви банкерът.

В САЩ очевидно дава някакъв резултат, надяваме се, че и в Европа икономическата ситуация ще се подобри.

Ако се върнем в България, не трябва да забравяме, че банките имат много сериозен социален ангажимент. Ние сме еднакво отговорни както към депозантите, така и към тези, които се опитваме да финансираме, посочи Кутлов.

Банките са функция на развитието на икономиката. Лихвите в България паднаха драматично, не защото в България са се излели много пари. Просто ние, банките, решихме да си напишем домашното и да си изчистим къщичката, заяви той.

Единственият начин банката, като финансов посредник, да си подобри резултата, е като намали цената на финансиране. Лихвите по депозитите вероятно ще падат още, но не с темповете, с които се случи до момента. Ние до голяма степен обрахме буфера, който имахме като финансови институции.

Ако се върнем към активите на банките, основниян бизнес за нас е оценката на корпоративния риск. Това не може да ни го отнеме никой. Всички живеем в глобален свят с драматично развитие на IT технологиите и всеки се опитва да откъсне някакво парче от социалния монопол на банките.

Само банките обаче могат да правят правилна оценка и управление на кредитния риск. Лихвите по кредитите вероятно ще вървят паралелно с лихвите по финансирането, прогнозира Кутлов.

Не трябва да се забравя обаче, че рискът в България е доста по-висок от риска в развитите европейски държави. Ние не можем да говорим за нива на финансиране, близки до тези в ЕС

Ние, като банки, в момента вероятно ще имаме избирателен подход и той е факт в момента, завърши банкерът.

Програмата, както и повече подробности за Шумът на парите, могат да се намерят на profit.bg/forum.

Форумът Шумът на парите се осъществява със съдействието на ВИП спонсорите Уникредит Булбанк, Vivacom и Галакси Инвестмънт Груп, както и спонсорите Трейс Груп Холд, София Интернешънъл Секюритиз, ЛУКС ИМОТИ, консултантска къща Амрита, Peugeot и Борика Банксервиз.

Медийни партньори на събитието са fakti.bg, offnews.bg, novini.bg, kaldata.com, imot.bg, economic.bg, сп. Forbes, сп. Икономика, агенция Фокус, pariteni.bg и SeeNews.

Организационен партньор на събитието за поредна година е агенцията за връзки с обществеността AMI Communications България.