Щатската банка JP Morgan Chase е завела дело срещу Tesla за 162 млн. долара заради съобщения в Twitter през 2018 г. на главния изпълнителен директор на производителя на електромобили Илон Мъск, че може да свали компанията си от борсата.

Банката обвинява Tesla в "грубо" нарушение на сделка, вследствие на която JP Morgan е трябвало да получи плащания.

Пуснатите от Мъск съобщения, в които той казва, че е осигурил финансиране, за да отпише Tesla от Нюйоркската фондова борса, предизвикаха волатилност при цената на акциите.

Впоследствие Мъск се отказа от този свой ход и беше глобен от щатския финансов регулатор.

Според заведеното от JP Morgan дело в Манхатънски съд, двете компании са подписали споразумение през 2014 г., което е позволявало на банката да закупи акции на Tesla на определена цена и дата.

Съгласно условията по сделката Tesla е продала варанти на JP Morgan, с които позволява на банката да придобие акции, ако цената на закупуване е под тази на цената на книжата, когато варантите изтичат през юни и юли 2021 г.

"Предоставихме на Tesla множество възможности да изпълнят договорните си задължения, така че е жалко, че ни принудиха да стигнем до съд," е заявил говорител на банката.

Според JP Morgan варантите са съдържали стандартни клаузи, които й позволяват да коригира цените им, така че двете страни да бъдат защитени от икономическите ефекти от "значими корпоративни трансакции с участието на Tesla" - като изявлението, че компанията предстои да бъде отписана от борсата.

Мъск написа в Twitter на 7 август 2018 г., че може да свали Tesla от борсата при цена от 420 долара на акция и има "осигурено финансиране". Той се отказа от тези свои намерения 17 дни по-късно.

Акциите на Tesla пък поскъпнаха приблизително 10 пъти до времето на изтичането им през тази година, а според JP Morgan условията по договора между двете компании налагали Tesla да предостави акции или пари в брой.

Позволиха на шеф на голяма щатска банка да пропусне карантината в ХонконгГлавният изпълнителен директор на JPMorgan е престоял в Хонконг около 36 часа - без обаче да се подложи на един от най-дългите периоди на карантина в света

Неспазването на тези условия представлява неизпълнение на договора, според JP Morgan.

Tesla все още не е коментирала публично делото. Компанията обаче заяви през 2019 г., когато се появи информация за спора, че JP Morgan са действали "опортюнистично", за да се възползват от волатилността в цената на акциите, информира BBC.

Мъск има 64 милиона последователи в Twitter, а включванията му там често са противоречиви.

По-рано този месец той също разбуни духовете, като попита последователите си в анкета в микроблога дали трябва да продаде 10% от акциите си в Tesla. Крайният резултат от гласуването беше „да“.

Съобщенията му в Twitter през 2018 г. за отписване на Tesla от борсата доведоха до повдигане на обвинения срещу него от страна на щатската Комисия по ценни книжа и борси заради това, че е подвел инвеститорите.

Мъск категорично отхвърли обвиненията, но впоследствие постигна споразумение с комисията, което доведе до освобождаването на поста председател на компанията на електромобили. Той и Tesla също така бяха глобени с 40 млн. долара.