Възходът на криптовалутите ще бъде за сметка на златото, според най-голямата щатска банка JPMorgan Chase & Co.

От октомври насам се наблюдава отлив на средства при златото и прилив към биткойна. Това е тенденция, която ще продължи в дългосрочен план, тъй като все повече институционални инвеститори ще заемат позиции при криптовалутите, според анализатори на банката, пише Bloomberg.

JPMorgan е една от малкото банки на Уолстрийт, които прогнозират сериозна промяна на пазарите на злато и криптовалути, с нарастването на популярността на дигиталните валути като клас активи. Тенденцията представлява проблем за тези, които са оптимистично настроени по отношение на пазарите на скъпоценни метали в идните години, ако инвеститорите пренасочат дори и малка от средствата си от златото към криптовалутите.

“Възприемането на биткойна от страна на институционалните инвеститори едва сега започва, докато при златото то вече е в много напреднал етап,” казва анализаторите на JPMorgan.

Инвестиционният продукт Grayscale Bitcoin Trust, който е много популярен сред институционалните инвеститори, отчита приток на средства в размер на близо 2 млрд. долара от октомври, в сравнение с отлив от 7 млрд. долара при борсово търгуваните фондове, подкрепени от златото, според JPMorgan.

Златото с най-лошия си месец от четири години насамОптимизмът около ваксините против COVID-19 намали атрактивността на активите-убежища, каквото е златото

По изчисления на JPMorgan биткойнът съставлява едва 0.18% семейните инвестиционни активи в сравнение с 3.3% при златните борсово търгувани фондове. Пренасочването на фокуса от злато към биткойн би представлявало трансфери в размер на милиарди долари в брой.

“Ако тази средносрочна до дългосрочна прогноза се окаже вярна, цената на златото би пострадала от структурни размествания в идните години,” смятат анализаторите на JPMorgan.

В краткосрочен план обаче има голяма вероятност цените на биткойна да са нараснали прекалено много, а пред златото да предстои възстановяване, казват от банката.

Биткойнът поевтинява с 6%, откакто затвори на рекордното си ниво от 19 462.14 долара през миналата седмица.