Когато сте изправени пред покупката на ново жилище, е много вероятно да се нуждаете от заем, за да я осъществите.

Затова е изключително важно да сте сигурни, че ще получите заветното "да" от банката.

Profit.bg обобщава пет полезни съвета, които могат да ви помогнат да увеличите своите шансове, когато кандидатствате за ипотечен кредит.

1. Заделете възможно най-висока първоначална вноска

Всички банки изискват от кредитополучателя да участва в покупката на жилището със собствени средства. Обикновено минимумът за т. нар. "самоучастие" е около 15-20% от цената на имота.

Ако искате да се възползвате от най-добрите условия и най-изгодните лихви, обаче е добре да заделите поне 35-40%. За много семейства това изглежда като непосилна задача, но ако имате възможност да отложите за малко покупката и използвате това време за спестяване на по-голяма първоначална вноска, имате възможност да получите доста по-добра оферта от банката.

А в дългосрочен план, имайки предвид, че ипотечните кредити обикновено се изплащат за 15, 20 или дори 25 години, това може да се окаже много дора инвестиция.

Повече за самоучастието можете да намерите тук.

2. Погасете краткосрочните си задължения

Когато решава дали да одобри вашето искане за ипотечен кредит, банката взима предвид всички останали задължения, които имате, както и кредитното ви досие.

По тази причина винаги е добра идея да се опитате да погасите предварително краткосрочните си задължения, включително бързите кредити, дълговете по кредитни карти или пък стоките на изплащане. Добра практика е да закривате банковите сметки, които не използвате.

Ако нямате възможност да покриете всичките си дългове наведнъж, можете поне да ги обедините и да сте сигурни, че плащате вноските си навреме. Защото това се отразява директно на кредитната ви история, а тя е най-важният критерий за банката.

Всяка държава има различна система за определяне на кредитното досие и факторите, които влияят върху него. В България функционира Централният кредитен регистър (ЦКР), чиято информационна база се поддържа от Българската народна банка.

В нея фигурира всеки, който някога е теглил кредит от банка, небанкова финансова институция или лизингова компания. ЦКР съдържа информация за текущото състояние на кредитните задължения, както и за това как са били обслужвани през последните пет години.

Повече за ЦКР можете да прочетете тук.

3. Подгответе всички необходими документи

Никоя банка няма да погледне сериозно на искане за ипотечен кредит, ако не можете да докажете вашия професионален статус, доходите и местожителството си.

Ако не сте на постоянен трудов договор, практикувате свободна професия или доходите ви са основно от хонорари, е добре да си набавите необходимите банкови и данъчни извлечения, както и копия от договорите за услугите, които извършвате. Така ще улесните банковите служители, които проучват вашата кредитоспособност и ще увеличите значително шансовете си за одобрение.

Смяната на работното място няколко седмици преди кандидатстването за ипотечен кредит може сериозно да намали шансовете ви за успех. Причината е, че за кредиторите е важно да имате стабилен и постоянен източник на доходи. Това им гарантира, че ще можете всеки месец да покривате вноската си.

А ако сте на новото си работно място от няколко седмици, може дори да не разполагате със служебна бележка или друг документ, който да удостоверява месечния ви доход.

Повечето банки изискват и предварителен договор за покупко-продажба на имота, който искате да придобиете. Така че трябва да сте уредили всички подробности с продавача.

4. Проучете внимателно пазара

Преди да пристъпите към покупката на ново жилище с ипотечен кредит, трябва да сте наясно какъв тип имот търсите и какви са възможностите за неговото финансиране. Много банки предлагат различни условия по кредитите в зависимост от типа на имота.

При старото панелно строителство, например, обикновено се изисква по-високо самоучастие (25% или повече), докато при покупката на апртамент в нова сграда или стара тухлена постройка изискванията за първоначална вноска са по-малки.

При т. нар. "покупка на зелено" в сграда, която още не е завършена, рисковете за кредитора са по-големи и съответно условията по заема няма да са толкова изгодни. Затова е важно да сте напълно сигурни какво точно искате от бъдещия си дом, тъй като от това до голяма степен ще зависят и параметрите на ипотечния ви кредит.

5. Използвайте услугите на кредитен консултант

Проучването на всички оферти на банковите институции и сравняването на условията по тях в повечето случаи не е по силата на неспециалистите. Вярно е, че почти всеки може да си направи сметка за месечната вноска по кредита и да прецени "грубо" колко ще му струва изплащането на ипотечния кредит, но намирането на оптималния вариант за семейния бюджет в дългосрочен план е далеч по-трудно.

Именно тогава на помощ идват кредитните консултанти. Тяхната работа е да подпомогнат клиентите при вземане на решение какъв кредит може да си позволят и как да го структурират, какви рискове крие тегленето на кредит, какво да правят, ако в бъдеще имат проблеми с обслужването на кредита, как ще се определя лихвата им за дълъг период от време, каква валута на кредита да изберат, кои застраховки да си направят и т.н.

Услугите на кредитния консултант могат да ви спестят много усилия и нерви, особено като се има предвид, че можете да се възползвате от тях напълно безплатно.

Повече за работата на кредитния консултант можете да прочетете тук.

Ще продължат ли да поскъпват имотите в страната? Кои са едни от най-атрактивните проекти в големите градове днес? Удачен момент ли е да изтеглим кредит? Колко мога да спестя, ако рефинансирам задължението си днес?

Отговорите на всички тези въпроси ще научите на 25 септември от 17:00 ч. в литературен клуб "Перото".

Входът е свободен!

Повече информация можете да откриете на страницата на събитието във Facebook