Данните за българската банкова система от последните няколко години очертават три основни тенденции – значително увеличение на спестяванията при масирано намаление на лихвените проценти по депозитите, увеличение на кредита и задлъжнялостта и значително намаление на лихвените проценти по кредитите.

Това заяви подуправителят на управление "Емисионно" на Българската народна банка Калин Христов в своето изказване по случай откриването на Шестата годишна конференция „Банките и бизнесът“.

Той прогнозира, че новият лихвен цикъл и предстоящото затягане на монетарната политика от страна на Европейската централна банка може да доведе до повишаване на кредитния риск и по-ниска норма на печалба за банките.

Христов припомни, че България винаги е пряко засягана от икономическия цикъл в еврозоната. Освен това паричната политика на ЕЦБ се пренася у нас бързо чрез механизмите на валутния борд, интеграцията на банковия сектор и високата търговска обвързаност.

Динамиката на лихвените проценти в България също следва тази в еврозоната, поради което спадът в цената на обслужването на кредитите у нас през последните няколко години доведе до по-високи равнища на задлъжнялост.

Подуправителят на БНБ засегна и темата за стъпките и действията, свързани с обявеното намерение за присъединяване на националната ни валута към ERM II. По думите му отсъствието на формални изисквания за присъединяване към ERM II прави процеса субективен и политически. Съответно изпълнението на този критерий за членство в еврозоната не е напълно под контрол на кандидатстващата страна.

"Присъединяването към еврозоната ще се случи на по-следващ етап. Според обявените през лятото цели, трябва да се присъединим към Eдинния надзорен механизъм (ЕНМ) чрез тясно сътрудничество и към Единния механизъм за преструктуриране (ЕМП), преди да се присъединим към еврозоната.

Участието в ЕНМ и ЕМП преди членство в еврозоната носи асиметрично третиране с произтичащите от това рискове", смята подуправителят на БНБ.

Вижте подробностите от неговото изказване в материала на Kredit.bg