Най-големите европейски банки отчитат средно общо 20 млрд. евро печалба в данъчни убежища всяка година, показва нов доклад.

Сумата съставлява 14% от общите им печалби, според доклада на EU Tax Observatory (EUTO), който разглежда финансовата дейност на 36 големи европейски банки, които имат централи в 11 държави.

В списъка с данъчни убежища в доклада са включени 17 юрисдикции, като това са: Бахамите, Бермуда, Британски Вирджински острови, Кайманови острови, Гърнси, Гибралтар, Хонконг, Ирландия, остров Ман, Джързи, Кувейт, Люксембург, Макау, Малта, Мавриций, Панама и Катар.

В доклада се отбелязва, че около 65% от печалбите на банките са отчетени като генерирани в чужбина в периода 2014 – 2020 г., като е установено разминаване между страните, в които са отчетени печалбите и тези, в които се намират служители на банките.

Печалбата на служител също така е много по-голяма в данъчните убежища, в сравнение с другите държави, според доклада, като подразделенията в данъчните убежища отчитат по-висока рентабилност и маржове на печалба.

Авторите на доклада също така посочват, че 25% от печалбите на банките са отчетени в страни, където данъчната ставка е по-ниска от 15%.

“Взети заедно, тези данни свидетелстват за значително присъствие и за използването на данъчни убежища от страна на европейски банки през годините,” се казва в доклада.

“Рентабилността на банките в данъчните убежища е необичайно висока – 238 000 евро на служител, в сравнение с 65 000 в страните, които не са данъчни убежища,” допълват авторите. “Това предполага, че печалбите, отчетени в данъчни убежища, се местят основно от други страни, където, всъщност, се предлагат услугите.”

Използването на данъчни убежища варира значително при отделните банки, според анализа. Средният процент на печалбите, отчитани в данъчни убежища в периода 2014 - 2020 г., е около 20%, но варира от 0% до 58%.

Малкото херцогство, което е милиардерската столица на Европа Мнозина считат Люксембург за маловажна държава, но ново разследване на име OpenLux показва как тази малка и потайна европейска страна е привлякла повече богатства от БВП на Япония

Авторите на доклада са установили няколко банки като такива с “относително голямо присъствие в данъчни убежища.”

“Наблюдаваме най-разнообразни ситуации: при HSBC по-голяма част от печалбите от данъчни убежища идва от едно място (Хонконг), докато в други случаи участват по няколко данъчни убежища,” се казва в доклада.

HSBC е отчитала средно 58% от печалбите си преди данъци в данъчни убежища в периода 2014 – 2020 г., според проучването. Това я прави банката, насочвала най-голям процент от печалбите си към държави от списъка с данъчни убежища на EUTO.

“HSBC е най-голямата банка в Хонконг с близо 30 000 служители и заради нашето наследство, мащаба на дейностите и стратегията, значителна част от печалбите на банката продължават да идват от тук,” е заявил говорител на HSBC пред CNBC. “HSBC не използва стратегии за избягване на данъци, за да пренасочва изкуствено печалби към юрисдикции с ниски данъци.”

Standard Chartered е отчитала средно една трета от печалбите си преди данъци в данъчни убежища, според доклада, докато Deutsche Bank, Nord LB и RBS средно са отчитали по над 20% от свoите печалби преди данъци в данъчни убежища в периода 2014 – 2020 г.

Говорител на Standard Chartered е заявил пред CNBC, че банката развива значителна дейност в юрисдикции с високи и с ниски данъци.

От Deutsche Bank пък заявяват, че банката има активни подразделения и клонове в близо 60 държави.

От другата страна на спектъра са Bankia BFA, Erste, Nykredit Realkredit, Swedbank и Banco Sabadell, които не са отчели никаква част от печалбата си в данъчни убежища по време на разглеждания период.

Осем банки, сред които Intesa Sanpaolo и HSBC, са увеличили присъствието си в данъчни убежища през периода, според EUTO. При седем банки не се отчита промяна, докато 16 други са намалили използването на данъчни убежища.

Средният ефективен данък, плащан от банките в доклада на EUTO, е 20%, като варира от 10% до 30%. Седем банки “плащат особено ниски данъци” от 15% или по-малко, като това са RBS, Barclays, Bayern LB, Nord LB, HSBC, KBC и Intesa Sanpaolo.

Средният корпоративен данък в ЕС е 20.79% през 2020 г., като намалява във всяка една година след 2014 г. В цяла Европа средният данък през 2020 г. е 19.03%, като корпоративният данък на континента също намалява постепенно от 2014 г. Данъчните ставки варират в отделните европейски държави.

Призив на минимална данъчна ставка

През юли 130 държави подкрепиха плана на ОИСР за глобален минимален данък за корпорациите. Реформите включват планове за минимален корпоративен данък от 15%, което според ОИСР ще генерира допълнителни около 150 млрд. долара данъчни приходи в световен мащаб всяка година.

От EUTO са изчислили, че ако тази ставка се прилага в световен мащаб, европейските банки ще трябва да плащат между 3 и 5 млрд. евро повече данъци всяка година. Ако минималният данък бъде повишен до 21%, те биха плащали между 6-9 млрд. евро повече годишно.

При 25% минимален корпоративен данък 36-те европейски банки, включени в проучването, биха плащали между 10 и 13 млрд. долара повече данъци всяка година.