През 2019 г. банковият сектор в България осъществяваше финансово посредничество при спазване на капиталовите и на ликвидните изисквания.

През последната година се запази тенденцията към нарастване на размера на активите на банковата система (с 8.8 млрд. лв. до 114.3 млрд. лв.) и към подобряване на показателите за тяхното качество. Това се посочва в отчета на Българската народна банка за 2019 г.

Делът на брутните необслужвани кредити и аванси в общия брутен размер на кредитите и авансите също продължи да намалява и в края на 2019 г. достигна 6.5% (при 7.6% към края на 2018 г.).

Запази се и тенденцията към спад на остатъчния кредитен риск, измерен чрез сумата на нетните необслужвани кредити и аванси, който остана изцяло покрит от капитала, превишаващ минималното регулаторно изискване. Капиталовата и ликвидната позиция на банковата система останаха стабилни.

Управителният съвет на БНБ последователно повиши нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, от 0.5% до 1%, в сила от 1 април 2020 г., и от 1% до 1.5%, в сила от началото на 2021 г.

През 2019 г. специфичните надзорни дейности на БНБ бяха насочени най-вече към недопускане банковият сектор да бъде използван за изпиране на пари и финансиране на тероризма, се посочва още в отчета на централната банка.

През 2019 г. бюджетното салдо по консолидираната фискална програма беше отрицателно и възлезе на -1.15 млрд. лв. (-1% от брутния вътрешен продукт).

Значително влияние за формирането на бюджетния дефицит имаха разходите по инвестиционен проект „Придобиване на нов тип боен самолет“ в размер на 1.2 млрд. долара, извършени след актуализация на Закона за държавния бюджет за 2019 г.

Нов член на Управителния съвет на БНБ от квотата на президентаПроф. Николай Неновски ще е новият член на Управителния съвет на Българска народна банка от квотата на президента

Средствата по депозити във фискалния резерв намаляха с 448 млн. лв. спрямо края на 2018 г. и достигнаха 8.57 млрд. лв., от които 8.104 млрд. лв. представляват средствата по депозити в БНБ.

При управлението на брутните международни валутни резерви БНБ продължи да провежда консервативна политика, осигуряваща висока степен на сигурност и ликвидност на резервите. Пазарната стойност на брутните международни валутни резерви към края на 2019 г. възлезе на 24.84 млрд. евро, което спрямо края на 2018 г. представлява общо понижение в размер на 236.6 млн. евро.

Преобладаващата част от активите продължи да бъде инвестирана в ДЦК, които средно за годината имаха 61.77% дял, а делът на депозитите беше 34.02%.

Нетният доход от управлението на международните валутни резерви през 2019 г. бе положителен - на стойност 265.72 млн. евро, което представлява 1.16% обща доходност за годината.

С пълното съдържание на годишния отчет на БНБ можете да се запознаете тук