Потребителският кредит може да е чудесен начин да консолидирате натрупалите се стари задължения, да финансирате дълго отлагания ремонт на жилището си или да се сдобиете с мечтания семеен автомобил. Средният лихвен процент по потребителските кредити в лева в момента е около 8.4%, а годишният процент на разходите (който включва всички лихвени плащания по кредита, както и всички такси, комисиони и други разходи за сметка на клиента) е на ниво от 10.5 на сто.

За сравнение средната лихва по кредитните карти се движи около 15.4% годишно. Т. нар. "бързи кредити" на небанковите финансови институции също се предлагат при доста по-високи лихви и са подходящи по-скоро за краткосрочни нужди и за суми, които можете да погасите в рамките на максимум два-три месеца.

И въпреки че потребителският банков заем е една от най-изгодните алтернативи за финансиране на непредвидени разходи, са необходими няколко предварителни стъпки, преди да подадете документите за кандидатстване в банката. Така ще бъдете сигурни, че избирате най-добрата оферта на пазара и че няма да имате затруднения с изплащането на кредита впоследствие, пише платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg

Последното нещо, което вие или банката бихте желали, е да изтеглите кредит, който няма да можете да погасите. Обикновено кредитиращата институция проучва внимателно историята и финансовото състояние на бъдещите си клиенти, но въпреки това винаги е добре да направите изчисленията сами за себе си. Това означава да прецените какъв кредит и каква месечна вноска можете да си позволите без да натоварите семейния бюджет с непосилно бреме.

На първо време трябва да сметнете от колко пари имате нужда, като имате предвид, че някои банки начисляват такса за усвояване на кредита. Тоест, сумата с която ще разполагате след подписването на договора може да е малко по-малка от общия размер на заема.

Следващата стъпка е да изчислите потенциалната месечна вноска. Разбира се, няма как да знаете точния ѝ размер, но ако имате представа за средните лихви на пазара и знаете колко пари искате да изтеглите, можете лесно да сметнете каква ще е приблизителната месечна вноска и за колко време ще можете да изплатите кредита. За целта можете да използвате и калкулаторите на Kredit.bg.

След като вече сте наясно каква сума можете да си позволите и сте сигурни, че имате добра кредитна история, е хубаво да помислите към какъв тип кредит е добре да се насочите. Това до голяма степен зависи и от целта, за която ще използвате средствата. Някои банки са гъвкави и не се интересуват особено от това, за което искате да похарчите парите, но други поставят специфични изисквания или пък осигуряват преференциални условия за заеми с определена цел (саниране на жилище, покупка на автомобил, обучение, обединяване на задължения и т.н.).

Едно от най-недалновидните неща, които можете да направите, когато кандидатствате за кредит, е да се съгласите на първата оферта, с която се запознаете. Винаги си струва да отделите малко време и да разгледате всички възможни опции на пазара и условията, които различните трезори предлагат. Ако нямате време да се разхождате по банковите офиси и да провеждате срещи с кредитни консултанти, платформи като Kredit.bg предлагат възможността да сравнявате офертите, докато стоите пред компютъра или през телефона.

Имайте предвид, че размерът на лихвата не е единственият критерий, по който можете да сравнявате, макар че безспорно е един от най-важните. Годишният процент на разходите е по-широк показател, който включва всички останали разходи (такси, комисиони, застраховки), изчислени като процент от сумата на кредита на годишна база.

Изискванията за превод на работна заплата, за минимален осигурителен доход и други специфични условия също са важни и могат да повлияят на решението ви да изберете една или друга оферта. Най-добрият съвет, който можете да получите, е да не прибързвате с избора.

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg