Кешът вече не съставлява по-голяма част от парите, които се харчат в Германия, губейки историческото си предимство над другите начини за разплащане, показва проучване на Централната банка на Германия.

Според проучването, кешът е съставлявал 47.6% от обема на трансакциите в страната през миналата година, в сравнение с 53.2% три години преди това. Делът на парите в брой също така пада за първи път под 50%, откакто банката започва да изготвя проучването през 2008 г.

Промяната се дължи основно на банковите карти, които успяват да вземат 39.4% пазарен дял през миналата година, в сравнение с 33.4% през 2014 г., отразявайки една световна тенденция, която отдавна е факт в много страни, в това число Швеция и Великобритания.

"Кешът остава най-популярен, но разплащанията с карти се увеличават," казва членът на борда на директорите на финансовата институция Карл-Лудвиг Тийле.

Интернет плащанията също са се увеличили, но въпреки това все още съставляват едва 3.7% от общия обем.

Германците и австрийците са най-големите почитатели на кеша сред страните в най-богатото "ядро" на еврозоната, показва проведено наскоро проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Тези предпочитания се свързват с опасенията около тяхната неприкосновеност и едно дълбоко вкоренено недоверие към държавата, което, според някои, може да бъде проследено до нацистката ера и комунистическа Източна Германия.

Според проучването на Централната банка на Германия, повечето германци смятат, че кешът е по-полезен за научаването на децата как да боравят с пари и за гарантирането на по-добър контрол над личните финанси на човек.

По-голямата част от германците също така смятат, че премахването на физическите пари и монетите ще създаде проблеми за части от населението, като възрастните хора. Само една трета гледат на това като на начин за справяне с укриването на данъци и прането на пари.

План на правителството за ограничаване на размера на кешовите плащания до 5 000 евро бе посрещнат със сериозна съпротива преди две години, в това число и от централната банка на страната.

Банката също така се противопостави през 2016 г. на решението на ЕЦБ да спре печатането на банкнотите от 500 евро поради опасения, че се използват за незаконни дейности.