Конкуренцията за получаване на възможност за работа в сферата на инвестиционното банкиране е ожесточена и понякога скандална в Китай.

В последните години в страната се нароиха консултантски фирми в сферата на кариерното развитие, използвайки услугите на хиляди професионалисти в сферата на финансите, които помагат за отварянето на вратите към нея за студентите, които могат да си го позволят.

Фирмите таксуват 12 000 долара или повече за предоставяне на помощ на студентите за започване на стаж и в крайна сметка - и работа в някой от гигантите на Уолстрийт, като Goldman Sachs Group Inc и Citigroup Inc.

Програмите осигуряват по-лесен път на студентите, като ги свързват с банкери, които да им помагат с изграждането на стратегия, създаването на контакти, писането на писма и дори за предоставянето на вътрешни препоръки, като твърдят, че имат успехи в намирането на работа от Шанхай до Ню Йорк.

Те също така се целят в Citadel LLC и други хеджфондове, консултантски компании, като McKinsey & Co., и големи местни играчи, като Citic Securities Co. След като от Bloomberg се свързват с тях, повечето от тези компании отричат да имат връзки с фирмите за кариерно развитие.

Практиката има все по-голям брой противници, които задават въпроса дали е справедливо или добре за индустрията да предоставя помощ на тези, които могат да си го позволят. Тя също така поставя етични въпроси относно банкерите, които понякога си докарват странични доходи, без да уведомяват за това своите работодатели.

В последните години все по-често се срещана е практиката китайски банкери да работят като ментори в различни агенции и да таксуват за вътрешни препоръки, казва пред Bloomberg Шон Уанг старши банкер.

“Тя повдига въпроса за справедливостта. Ако си платите за това някой да ви напише мотивационното писмо или да ви осигури интервю за работа, това честно ли е спрямо търсещите работа, които не могат да си го позволят?”

Компании в САЩ също тръбят, че могат да осигуряват работещи в сферата на финансите като ментори. От Wall Street Oasis твърдят, че използват над 1 000 различни професионалисти, предлагайки пакети, чиито цени варират от 79 до 1 390 долара.

Китайската DreambigCareer, която е основана през 2013 г. и помага на китайски студенти да учат в чужбина, е имала 4 000 клиенти миналата година, което представлява четирикратно увеличение за последните четири години, според основателя й Джоузеф Гуо, който е бивш банкер от Credit Suisse. Компанията използва над 3 000 банкери и консултанти от глобални компании за дейността си.

Таксите на DreambigCareer варират от няколкостотин долара до над 10 000 долара.

Гуо отхвърля твърдението, че услугите на неговата компания предоставят несправедливо предимство. Вместо това той смята, че тя изравнява условията за китайските студенти, които искат да заработят в чуждестранни банки. Компанията твърди, че е помогнала на студенти да получат над 6 000 оферти за работа от големи компании във финансовата сфера.

Менторите обикновено изкарват по 100 долара или повече на час за своите усилия, според хора от индустрията, пожелали анонимност.

Представител на Breadoffer, която според рекламни материали таксува 12 000 за възможност за започване на работа в Goldman Sachs, твърди, че пакетът не гарантира оферта за работа на пълен работен ден, от която и да била компания.