Само за три месеца домакинствата в страната са увеличили спестяванията си в търговските банки с 956 млн. лв., сочат изчисления на Profit.bg.

От началото на 2018 г. се наблюдава ръст от 1.29 млрд. лв., докато за последните 12 месеца има нарастване от 3.18 млрд. лв. Или иначе казано, средномесечно, при това въпреки рекордно ниските лихви по депозитите у нас, населението трупа по 265 млн. лв. нови спестявания.

Кои обаче са предпочитаните банки у нас за спестяванията ни?

В последното тримесечие три от банките успяха да привлекат по над 100 млн. лв. нови депозити. Това са Уникредит Булбанк и Банка ДСК с по 232 и 220 млн. лв., както и Райфайзенбанк със 133 млн. лв.

В челото са още Пощенска банка (81.4 млн. лв.), Централна кооперативна банка (59 млн. лв.) и Сосиете Женерал Експресбанк (54.7 млн. лв.).

Данните за последните 12 месеца показват, че начело е Обединена българска банка, отчела ръст от 1.23 млрд. лв., но голяма част от сумата се дължи на сливането на ОББ и СИБАНК.

Следват Банка ДСК и Уникредит Булбанк с по 811 и 718 млн. лв., както и Райфайзенбанк с малко над половин милиард лева.

Официално: Банка ДСК ще придобие Сосиете Женерал ЕкспресбанкГрупата Сосиете Женерал ще остане в България чрез компанията АЛД Аутомотив

Само още три банки имат ръст от над 100 млн. лв., показват данни на Българска народна банка.

Това са Пощенска банка, Сосиете Женерал Експресбанк и Централна кооперативна банка.

Към полугодието на 2018 г. общата сума на платените лихви по спестяванията възлиза на 54 млн. лв., срещу 105.6 млн. лв. за година по-рано.