Днес Централната банка на Швеция вдигна основната репо лихва с четвърт процентен пункт - до нула, както се и очакваше, въпреки забавянето на ръста на икономиката и несигурността в световен мащаб, като така сложи край на продължилия 5 години период на отрицателни лихви.

Повишението от нивото -0.25% означава, че Riksbank става първата централна банка, която се връща до нивото, което дълго време се считаше за под на лихвените проценти.

Лихвите все още са отрицателни в еврозоната, Япония, Дания, Швейцария и Унгария.

“Централната банка преценява, че условията са добри за запазването на инфлацията близо до таргета,” се казва в изявление на финансовата институция.

“По тази причина изпълнителният съвет решава да вдигне основната репо лихва от -0.25% на нула процента.”

Всички анализатори без един, участвали в анкета на Ройтерс, прогнозираха повишението.

Шведската крона поскъпна леко спрямо еврото след излизането на решението.

Най-старата централна банка в света понижи лихвите до -0.10% през 2015 г., притеснявайки се, че кризата в еврозоната ще се отрази на инфлацията и ще доведе до дефлационна спирала по подобие на тази в Япония.

След това банката беше принудена да понижи лихвата, още като тя стигна до -0.50% през 2016 г., преди супер облекчената парична политика да набере инерция, което доведе до поевтиняване на кроната, вдигане на цените на вноса и подсилване на разчитащата на износ местна икономика.

Мнозина поставят под въпрос вдигането на лихвата, което е едва второто от средата на 2011 г., тъй като темпът на растеж на икономиката се забавя.

От Riksbank баче се притесняват, че отрицателните лихви вредят на икономиката по други начини, като повишават цените на активите и дълга и засилват риска от финансова криза.