Условията за вдигане на лихвените проценти в момента не са подходящи и е малко вероятно това да се промени през 2022 г.

Това заяви управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на Европейския банков конгрес, който се провежда във Франкфурт.

Лагард предупреди, че ЕЦБ не бива да взима "прибързани решения" за затягане на монетарната политика.

Еврото се понижи след коментара ѝ и в момента се търгува на ниво от 1.1268 спрямо щатския долар. Индексът на европейските банкови акции също загуби около 2% от стойността си.

Това не е първият случай, в който Лагард се опитва да "охлади" очакванията за евентуално предстоящо вдигане на лихвените проценти в еврозоната.

По думите ѝ инфлацията може да се повиши още до края на годината. В края на октомври тя достигна ниво от 4.1% годишно, което е над два пъти повече от целевото равнище, заложено от ЕЦБ.

Според Лагард този инфлационен натиск е "нежелан и болезнен".

Европейската централна банка обяви, че постепенно ще започне да намалява размера на програмата си за изкупуване на облигации, с цел да се намали възходящия натиск върху цените. Управителят на институцията обаче заяви категорично, че това представлява "рекалибриране" на политиката, а не затягане.

Как дигиталните пари могат да отнемат 60 милиарда долара от банките?По-бърз и по-лесен механизъм за трансгранични парични трансфери може да отнеме сериозен пазарен дял от банковите институции

Освен това, според Лагард, инфлационните процеси, които се наблюдават в момента, са по-скоро временни и в средносрочен план е по-вероятно да отслабнат. По думите ѝ, ако ЕЦБ иска да постигне устойчиво възстановяване на инфлацията около целевото ниво от 2% годишно, тя трябва да бъде "последователна" в своята монетарна политика.

По отношение на цените на енергийните ресурси Кристин Лагард коментира, че през следващите няколко месеца те вероятно ще останат високи, но ще се стабилизират до края на 2022 г. Тя даде за пример цената на природния газ, която отчете спад от 21% спрямо рекордните нива, достигнати през октомври.

Според нея, дори ЕЦБ да затегне монетарната си политика, това няма да повлияе енергийния пазар, тъй като проблемите там са свързани с предлагането и са на глобално равнище.