Американската банка Morgan Stanley навлиза в сегмента на т. нар. "семейно банкиране" (от англ. family office), който е свързан с управлението на активите на най-богатите хора на планетата.

През последните четири години трезорът е разработил набор от продукти, насочени към семейните офиси, които се превръщат в едни от най-мощните инвестиционни субекти.

В своето търсене на доходност тези портфейли влагат пари в хедж фондове, в стартъп компании и дори в директни придобивания, пише CNBC.

Заради своите размери и сложна структура обаче, семейните офиси доскоро бяха игнорирани от банковата индустрия, тъй като са твърде големи за традиционните канали за управление на активи и твърде малки, за да бъдат класифицирани като институционални инвеститори.

"Това е пазар за 5.5 трилиона долара, в който никой няма значителен дял, защото няма единно предложение, което да отговаря на нуждите на различните семейства“, казва главният оперативен директор Джед Фин.

През 2018 г. той стартира проучване сред клиентите на т. нар. "семеен офис" какви са най-големите им нужди. Оказва се, че мениджърите на тези активи все още разчитат на електронни таблици, за да следят наличностите, като ръчно актуализират данни от множество източници на данни, които бързо остаряват.

"Основното предизвикателство беше как да се изгради един централизиран финансов отчет за семейство, в който те могат да разберат във всеки даден момент каква е общата им експозиция и да позволят на различни хора с различни права да получават информация", обяснява Фин.

Банката решава да използва своята платформа за хеджфондове, която съхранява и проследява стойността на активите по класове и географски райони, и я адаптира за семейния офис, създавайки изчистен интерфейс.

Как бащите-основатели на САЩ са управлявали парите си?Ето какво казва историята за петима от основателите на нацията - как са изкарвали прехраната си, как са инвестирали в революционната кауза и какво са спечелили и загубили

Звеното за семейния офис на Morgan Stanley започна да привлича клиенти за новата си платформа миналата година и досега е добавило активи за над 25 милиарда долара активи, съобщи банката.

Главният изпълнителен директор на Morgan Stanley Джеймс Горман се стреми да достигне 10 трилиона долара в клиентски активи, което би представлявало увеличение с 50% спрямо сегашното ниво.

Горман помогна на Morgan Stanley да се утвърди като водещ играч в бизнеса с управление на активи. Стратегията беше приветствана от акционерите, които предпочитат по-стабилни източници на приходи пред относително променливата търговия и инвестиционно банкиране.

Нетните активи на американската банка се увеличиха с рекордните 438 милиарда долара през 2021 г., която беше силна за капиталовите пазари. През януари тази година Горман посочи именно бизнесът на семейните офиси като една от причините банката да увеличава активите си по-бързо, отколкото през предишните години.

С нарастването на състоянието на свръхбогатите - хората с инвестиционни портфейли от поне 250 милиона долара, този тип инвестиционни инструменти стават все по-популярни. Те осигуряват директен контрол върху финансите при минимални регулации.

Тъй като семейните офиси не са задължени да се регистрират в Комисията за ценни книжа и борси като финансови консултанти, няма точни данни за техния брой и за размера на активите им. В световен мащаб има най-малко 10 000 семейни офиса, повечето от които са създадени през последните 15 години, по данни на EY, цитирани от CNBC.

Междувременно, Morgan Stanley продължава да добавя различни функционалности към своята платформа за управление на семейни офиси, включително възможността да съхранява акции на частни компании.

Банката разработва и инструмент, предназначен за стартиращите компании, който ще им позволи да набират средства директно в банката, като използват капитала на семейните офиси и други заможни клиенти.