Бившият председател на една от банките за лоши кредити на Китай е признал, че е получил милиони юани в подкупи, които той държал в метални шкафове в апартамент в Пекин, който наричал “супермаркетът.”

Срещу Лай Сяомин, бивш ръководител на China Huarong Asset Management Co., бяха повдигнати обвинения за приемане на подкупи, корупция и двуженство, като това е един от най-големите финансови корупционни скандали в Китай.

В излъчен тази седмица по държавните медии документален филм той признава, че предпочитал плащанията в брой и казва, че карал пълни багажници с пари в апартамента си, където, в крайна сметка, властите открили 200 млн. юана (29 млн. долара).

“Вземах парите и просто ги оставях там, все едно правех редовни посещения на супермаркета,” казва 57-годишният Лай. “Не съм похарчил и цент, а всичките пари бяха конфискувани най-накрая.”

Признания като тези на Лай стават все по-често срещани в Китай, докато президентът Си Дзинпин затяга хватката си около управляваната от комунистическата партия нация.

Си също така трябва да се бори с най-слабия икономически растеж от три десетилетия, повишените финансови рискове, търговския спор със САЩ и засилващата се опозиция срещу комунистическата партия в Тайван и Хонконг.

Властите предприемат все по-твърда позиция спрямо корпоративните злоупотреби, разширявайки обхвата на продължаващата вече седем години борба на Си Дзинпин с корупцията.

Задържаният през 2018 г. Лай е обвинен в това, че е приел 1.65 млрд. юана (239 млн. долара) подкупи, информира Bloomberg, позовавайки се на хора, запознати с делото. Той също така притежавал много имоти, луксозни часовници, автомобили, злато и предмети на изкуството.

От централната банка на Китай обявиха, че “шокиращите” действия на Лай са нанесли сериозни загуби на държавата, подкопавайки финансовата сигурност и стабилността. Държавните медии го определят като най-корумпирания финансов ръководител.

Редица ръководители в различни финансови регулаторни органи в Китай бяха обвързани с Лай, като всеки от тях беше осъден на по най-малко 16 години затвор. Над 1 милион държавни служители пък са били наказани по време на антикорупционната кампания на Си Дзинпин, според вестник People’s Daily.

Миналата седмица бившият председател на борда на директорите на Държавната банка за развитие на Китай Ху Хайбан беше изключен от Китайската комунистическа партия (ККП) заради сериозни дисциплинарни нарушения и корупция.

Лай управляваше Huarong от 2012 г. до 2018 г., когато се натъкна на проблеми. Това е една от четирите компании, създадени през 1999 г., за да помогнат за изчистването на китайската банкова система от лошите кредити.

Държавната компания продаде акции за 2.5 млрд. долара в IPO-то си през 2015 г., което й даде пазарна оценка от над 15 млрд. долара. Акциите й в Хонконг в момента се търгуват на цени два пъти по-малки от тогава.

Под управлението на Лай дейността на Huarong беше разширена до търговия с ценни, попечителски фондове, инвестиции и фючърси, отклонявайки я от разчистването на лошите кредити.

Според бивш ръководител в банката Лай се интересувал единствено от краткосрочните печалби и инвестирал сериозно във високорискови активи, като имоти и акции.

Лай преди това заемал длъжности в централната банка и в банковия регулатор на Китай.