Ще има ли нова най-голяма банка в страната в следващите месеци?

Отговорът на този въпрос ще ни дадат данните от Българска народна банка след приключването на най-голямата банкова сделка у нас.

Припомняме, че собственикът на Обединена Българска банка (бел. ред. белгийската група KBC) придоби Райфайзенбанк, след като преди години купи и СИБАНК.

Данни на централната ни банка сочат, че активите на придобиващата институция в края на 2021 г. са в размер на 15.53 млрд. лева, докато придобитата е с 10.8 млрд. лева.

Това теоретично сочи, че след официалното завършване на сделката ОББ би имала активи от порядъка на 26 млрд. лева, което е с над 1 млрд. лева повече от настоящите лидери.

В края на декември 2021 г. Уникредит Булбанк и Банка ДСК продължават да заемат челните места в тази класация. Активите им нараснаха за година с 840 млн. лева и 1.6 млрд. лева, за да достигнат 24.9 млрд. лева и 24.4 млрд. лева.

С активи за над 10 млрд. лева са още две банки у нас – Пощенска банка и Първа инвестиционна банка, разполагащи с 14.4 млрд. лева и 11.2 млрд. лева активи под управление.

Сред топ 10 са още Централна кооперативна банка, Българска банка за развитие, Алианц Банк и Прокредит Банк.

Най-голям ръст на активите през 2021 г. се отчита при ОББ и Пощенска банка, добавили съответно 2.7 и 2.3 млрд. лева, следвани от Банка ДСК с 1.6 млрд. лева.

Трите най-големи банки в България управляват 47% от активите на системата. Този дял ще се увеличи до над 55 на сто след приключването на горепосочената сделка.