Обединяването на задължения в повечето случаи улеснява тяхното погасяване и в крайна сметка се отразява положително на семейния бюджет.

Консолидацията представлява погасяване на няколко текущи заема с изтеглянето на нов кредит.

Освен че опростява плащането на вноските, обединяването на задълженията може да ви спести и много средства в дългосрочен план, тъй като имате възможност да договорите по-ниска лихва или да покриете заема за по-кратък период от време.

Но ако сте решили да консолидирате задълженията си, трябва да избягвате някои често допускани грешки, заради които финансовата ви ситуация може вместо да се подобри, да се влоши сериозно, пише платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg.

Идеята на обединяването на задълженията не е просто да съберете на едно място всички вноски по досегашните ви кредити.

Основната цел е да съкратите разходите си в дългосрочен план. Но ако лихвата по новия заем, който смятате да теглите, надвишава тази по кредитите, които изплащате в момента, смисълът от рефинансирането е нулев и дори отрицателен.

Ако целта ви е да намалите размера на месечната си вноска, можете да се подадете на изкушението да разсрочите дълговете си за дълъг период от време.

Проблемът е, че по-дългият срок на заема означава и по-големи лихвени разходи. Така общата сума за връщане може да надвиши тази по съществуващите ви задължения.

Ако например имате краткосрочни заеми, които трябва да изплатите през следващите две години, но решите да ги обедините в нов заем с петгодишен срок, общите разходи за погасяването му могат да се окажат по-високи, независимо че годишната лихва е по-ниска.

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg