Основният въпрос, който кредитополучателите си задават, е дали лихвите по жилищните кредити ще се понижат.

Ако тенденцията е за спад в последните години, а настоящите лихви са рекордно ниски в страната, възможно ли е това да продължи?

Какво би се случило, ако лихвите тръгнат нагоре?

Рекордно ниски и/или дори отрицателни лихви в редица европейски държави

Данни на Българска народна банка от края на миналата седмица показаха, че през февруари средните лихви при ипотечните заеми достигат 2.79% спрямо 2.95 на сто преди година. Месец по-рано жилищните заеми в лева бяха със средна лихва от 2.82 на сто, а в края на 2020 г. лихвата беше 2.81%.

Подобна е тенденцията и в останалите европейски държави, като дори в по-развитите икономики, като Дания, Германия и Португалия, част от банките предлагат продукти с отрицателни лихви.

Само преди дни от WSJ описаха подобен пример – португалка получава по 45 долара всеки месец от банката, тъй като лихвата, на която тя в момента изплаща заема си, е паднала до -0.25%.

Смята се, че в подобен на нейния случай са вече над 30 000 души, при това само в Португалия.

Ръст в САЩ

На фона на ниските и дори отрицателни лихви в Европа, отвъд Океана се отчита скок в последните месеци.

Лихвите по кредитите в САЩ следват доходността по 10-годишните държавни облигации, която отчита повишение в последните седмици. През миналата седмица доходността достигна 1.4%, което е най-високото ниво от 14 месеца насам.

Бързата ваксинация на населението в САЩ, съчетано с новите стимули за икономиката, които са на стойност 1.9 трилиона долара, носят оптимизъм на пазарите. Това кара инвеститорите да изтеглят парите си от облигациите и да ги насочат към по-рискови активи, като акциите.

Това води до спад на цените на облигациите, а оттам и до повишаването на доходността по тях.

Коя е предпочитаната валута за кредитите ни?Общо 13.29 на сто от ипотеките днес са в евро, сочат данни на Българска народна банка,

Какво можем да направим?

На фона на рекордно ниските лихви по ипотечните заеми, настоящите кредитополучатели ще имат възможност да рефинансират заема си и по този начин да плащат по-ниска месечна вноска при запазване на срока на кредита или да намалят срока му, но да запазят и дори да увеличат месечната сума, която погасяват.

На пазара дори вече има банки, които поемат разходите по рефинансирането, макар те за момента да са малко на брой. Този разход също не бива да се подценява, тъй като сумата би била сериозна за домакинствата с по-ниски доходи.

Новите кредити се теглят при наистина добри условия, но какво означава това? Както може би знаете, ниските лихви означават и скъпи имоти, тъй че бъдещите новодомци ще трябва да избират имот, който се предлага на нива, близки до рекордните за страната, а на места дори и на най-високите стойности в историята ни.

А ако лихвите тръгнат нагоре?

Това би се отразило, както вече посочихме, на цените на имотите и би довело до техния спад, както и до повишаване на лошите кредити в банковата система, тъй като на фона на коронавирусната пандемия, част от хората са с намалени доходи, а други загубиха работата си.

Евентуален ръст на вноската им, макар и минимален, ще натовари разполагаемия доход на домакинството, а това би поставило под риск задължението им.