През 2011 г. най-много бизнес ипотечни заеми ще търсят фирми от сферата на услугите и фирмите износителки, очакват от небанката „Кредитекс&ХипоКредит".

В „Услугите" потреблението най-бързо възстановява нивата си отпреди кризата. В същото време в чужбина сигналите за подобряване на икономиката са много по-ясни, а чуждестранни компании започват да търсят по-евтини доставчици в лицето на български производители.

През тази година заеми ще получават по-лесно онези, които са доказали, че могат да се справят в кризата, независимо от бранша. „Кризата се оказа важен катализатор в българския бизнес и в неговото финансиране.

Tя помогна за изграждането на по-реалистични критерии в оценката на рисковия профил на кредитополучателите. В този смисъл ще се отпускат по-лесно кредити на доказали се фирми без значение в кой бранш оперират, вкл. строителство, земеделие, шивашко производство и т.н.", обясняват от финансиращото дружество.

Като цяло ще продължи раздвижването на пазара на бизнес ипотечни кредити, започнало в края на 2010. През първите месеци ръстът ще е плах, докато предприемачите се уверят, че стабилизирането на доходите е дългосрочно, след което ще започнат да мислят по-смело за финансиране на нови проекти.

„През последното тримесечие на 2010 г. забелязахме ръст в запитванията за инвестиционни кредити, най-вече във връзка с разширяване на съществуващ бизнес. Очакваме тази тенденция да се запази", заключават от компанията.

Инвестиционни кредити ще се търсят най-вече с цел разширяване на съществуващия бизнес и модернизация, заради по-достъпните цени на машини и оборудване в момента. Ще се появят и повече кандидати за кредит, които са трупали опит с години, но искат да започнат собствена дейност точно сега, когато размерът на инвестицията е много по-малък, отколкото преди 2-3 години.

Оборотните кредити и през 2011 г. ще останат с най-значим ръст, тъй като позволяват на фирмите спокойно да се справят с нови поръчки и забавени плащания.

През новата година фирмите ще започнат да правят по-ясно разграничение между стандартизираното банково финансиране и специализирания подход на небанковите кредитни институции.