Дългосрочното инвестиране е осмото чудо на света, заявява геният Алберт Айнщайн. Вероятно когато чуят „инвестиция“ , повечето от нас си мислят за акции, облигации, ценни книжа и т.н.

Когато става въпрос за дългосрочни инвестиции обаче тази, в която най-често бихме вложили парите си, е собствен дом.
Закупуването му не е лесна задача и за да бъде изпълнена, ни е необходим доверен финансов партньор, който да ни помогне да изберем мечтания дом.

За целта УниКредит Булбанк създаде наръчник, който дава полезни съвети и напътствия от идеята за закупуване на жилище до нанасянето в новия дом.

Какво да знаем при избора на имот?

След самата идея идва време за действие. За да изберем подходящ дом за нас и семейството ни, трябва да си поставим ясни критерии какво търсим.

За начало, преценете близостта на имота до спирки на градски транспорт, магазини, паркове, детски площадки и др.

Бонус съвет:

Не забравяйте да инвестирате в спокойствието си. Когато избирате дом, вземете предвид близостта на квартала до шумна пътна артерия, летище, гари и т.н. Добре е също да се срещнете с домоуправителя на етажната собственост и да получите информация дали има шумни и конфликтни съседи.

Нека поговорим за вашия дом

След като идеята за собствен дом е узряла, изберете стабилна банка с изгодни условия и банкер, на когото се доверявате. Добре е да проучите пазара, като ползвате услугите на консултант по недвижими имоти.

Това е важно, ако ще купувате жилище с ипотека, защото трябва да имате реалистична оценка колко струва имотът, който сте избрали. Не забравяйте - от пазарната му оценка зависи сумата на кредита, който банката ще ви отпусне.

За да се подсигурите напълно, добре е да поискате предварително одобрение на кредита от банката. Това трябва да се случи, преди да подпишете договор с продавача и да платите капаро, за да не се окаже впоследствие, че дължите неустойки, ако кредитът не бъде одобрен.

Често, когато избират първия си собствен дом, хората са толкова завладени от идеята да имат жилище, че пропускат малки детайли, които обаче струват пари. Такъв е моментът с нуждата от ремонт, нотариалните такси, комисионни на брокера, местен данък и др.

По тази причина УниКредит Булбанк предоставя възможност за допълнително финансиране към ипотечния кредит под формата на потребителски кредит до 10 000 лв.

Бонус съвет:

Много е важно, преди да предприемете стъпката по закупуване на имот с ипотечен кредит, да знаете колко може да отделите за изплащане на това жилище.

Разпишете всичките си месечни приходи и разходи. По този начин лесно ще определите сумата, която можете да отделяте за покриване на месечните вноски по кредита.

Времето – враг или съюзник

Преди изобщо да изтеглите кредита, поговорете с вашия банкер за условията по него. Все повече хора избират по-кратък срок за погасяване на жилищния кредит, но понякога това може да натовари излишно месечния ви бюджет. Имайте предвид, че преводът на заплата в УниКредит Булбанк ви гарантира по-добри ценови условия при отпускане на жилищен кредит.

Важно е да обсъдите с банкера и датата на месечната вноска по погасяване на кредита. Най-добре е тя да бъде малко след получаването на месечния ви доход, така ще управлявате разходите си по-добре.

Бонус съвет:

Теглете кредит във валутата, в която получавате доходите си, за да избегнете риска от евентуално покачване на валутния курс в бъдеще.

Наръчникът „Моят нов дом“ вече е достъпен на сайта на банката.