Тримесечното издание на БНБ „Икономически преглед“ представя информация и анализ на динамиката на потоците по платежния баланс, паричните и кредитните агрегати, връзката им с развитието на реалната икономика и влиянието им върху ценовата стабилност. Процесите и тенденциите при международната конюнктура също са обект на анализ, тъй като българската икономика е под прякото им въздействие. Изданието предлага и количествени оценки за развитието на основните макроикономически показатели в краткосрочна перспектива – инфлация, икономически растеж, износ, внос, търговско салдо и текуща сметка на платежния баланс, преки чуждестранни инвестиции, динамика на паричните и кредитните агрегати.

Ето какво прогнозират от централната банка за лихвите по кредитите и депозитите, както и инфлацията у нас за 2019 г.:

Инфлация:

Годишната инфлация в края на 2018 г. се повиши спрямо края на 2017 г. с 0.5 процентни пункта и възлезе на 2.3%. Повишението на инфлацията през годината се определяше в голяма степен от групата на услугите, при която се наблюдаваха еднократни специфични фактори, и от групата на енергийните продукти.

В края на 2018 г. годишната инфлация се забави спрямо края на третото тримесечие, което отразяваше значителното понижение на международната цена на петрола. Положителен принос за общата инфлация през декември имаха храните, стоките и услугите с административно определяни цени, както и тютюневите изделия.

През първите две тримесечия на 2019 г. очакваме темпът на годишна инфлация да се ускори спрямо края на 2018 г., основни определящи фактори за което ще бъдат цените на храните и услугите. Повишението є ще бъде частично ограничено от очакваното забавяне на растежа на цените на енергийните продукти и стоките и услугите с административно определяни цени.

В съответствие с динамиката на цените на услугите се очаква базисната инфлация да има положителен принос за общата инфлация и през първата половина на годината.

Депозити:

През 2018 г. лихвените проценти по срочните депозити се запазиха на достигнатите ниски в исторически план равнища, коментират от централната банка. Тази динамика се благоприятстваше от продължаващия висок приток на привлечени средства и високата ликвидност в банковата система.

Към ноември среднопретегленият лихвен процент по новите срочни депозити общо за секторите „нефинансови предприятия“ и „домакинства“ възлезе на 0.3%, като отбеляза леко повишение от 4 базисни точки спрямо края на 2017 г.

С по-големи колебания се характеризираха лихвените проценти по депозитите на сектор „нефинансови предприятия“, като към ноември 2018 г. при тях бе отчетено повишение с 8 базисни точки спрямо края на 2017 г. до 0.3%. Тези промени в динамиката до голяма степен се определяха от по-големите колебания при лихвените проценти по депозитите в долари на сектор „нефинансови предприятия“.

При лихвените проценти по депозитите на сектор „домакинства“ през първите единадесет месеца на 2018 г. се наблюдаваше стабилизиране на нивата от края на 2017 г. (0.2% към ноември 2018 г.). Що се отнася до валутата, лихвените проценти по новите срочни депозити в евро и в левове се запазиха без съществено изменение, докато при тези в долари се повишиха спрямо края на предходната година.

Според разпределението на изчислени по банки среднопретеглени лихвени проценти по нови срочни левови депозити на домакинствата през ноември 2018 г. се наблюдаваше намаление спрямо септември в броя на банките със среден лихвен процент в интервалите до 0.25%, от 0.25% до 0.50% и от 0.50% до 0.75%, за сметка на увеличение на броя банки с лихвени проценти в интервала от 0.75% до 1.0%. Стандартното отклонение, измерващо вариацията на предлаганите от банките лихвени проценти, слабо се повиши.

Кредити:

Лихвените проценти по новоотпуснатите кредити за предприятия и по новите жилищни кредити през периода януари – ноември 2018 г. продължиха да следват плавна тенденция към понижение. Същевременно при лихвените проценти по потребителските кредити се наблюдаваше известно повишение от април 2018 г.

Анкетата за кредитната дейност на банките, провеждана от БНБ, показва, че според банките силната конкуренция в сектора и понижената оценка на риска са основните фактори, оказали влияние върху динамиката на лихвените проценти от началото на годината.

За понижената оценка на риска са допринесли общото подобрение на макроикономическа среда, повишената платежоспособност на кредитополучателите, благоприятните перспективи за пазара на жилища и по-ниският риск, свързан с обезпечението.

Лихвените проценти по новодоговорени кредити за нефинансови предприятия през ноември 2018 г. възлязоха на 3.2% за кредитите в левове, 2.9% за кредитите в евро и 4.4% за тези в долари. Спрямо края на предходната година беше отчетено понижение с 81 базисни точки при кредитите в левове и с 97 базисни точки при тези в евро, докато при кредитите в долари лихвеният процент се повиши със 164 базисни точки. През първите единадесет месеца на 2018 г. годишният процент на разходите (ГПР) по жилищните кредити продължи да следва тенденция към понижение и към ноември 2018 г. възлезе на 3.9%.

Основен принос за тази динамика имаше лихвеният компонент на разходите, докато имплицитният процент на нелихвените разходи се запази на нивото си от края на 2017 г. Същевременно при потребителските кредити се наблюдаваше известно повишение на ГПР от април 2018 г. и към ноември той достигна 10.5%, като основен принос за това имаше лихвеният компонент на разходите.

Според разпределението на изчислени по банки среднопретеглени лихвени проценти по нови жилищни кредити в евро през ноември 2018 г. спрямо септември се увеличи броят на банките със среден лихвен процент в интервалите от 3.0% до 4.0% и от 4.0% до 5.0% за сметка на броя банки, предлагащи този вид кредити с по-високи лихвени проценти (от 5.0% до 6.0% и над 6.0%).

През разглеждания период стандартното отклонение, отразяващо вариацията сред предлаганите от банките лихвени проценти, се понижи с 69 базисни точки до 0.93%. Спредовете между лихвените проценти по нови фирмени кредити и жилищни кредити в България и тези в еврозоната за периода януари – ноември 2018 г. продължиха да се свиват и към ноември спаднаха до исторически ниски нива, съответно от 202 базисни точки и 166 базисни точки.

За същия период спредът по фирмените кредити отбеляза понижение с 39 базисни точки, а този по жилищните съответно с 47 базисни точки.

Прогнози:

През първата половина на 2019 г. очакваме лихвените проценти по новодоговорени срочни депозити и кредити да се запазят на достигнатите ниски равнища. Определящите вътрешни фактори ще продължат да бъдат високият приток на привлечени средства в банките и конкуренцията в сектора. Основен външен фактор, който ще влияе върху динамиката на лихвените проценти, ще бъде лихвеният цикъл в еврозоната, като пазарните очаквания по отношение на тримесечния ЮРИБОР сигнализират за задържане на текущото му ниво през първото и второто тримесечие на 2019 г.