Истински бум на ипотечното кредитиране беше наблюдаван през миналата година у нас.

Банките увеличиха портфейла си от заеми, отпуснати на домакинствата, до 10.9 млрд. лв. спрямо 9.4 млрд. лв. за година по-рано.

Въпреки нарастването на задълженията ни към банките през изминалата година, населението е платило почти същата сума като лихви по заемите си.

Данни на БНБ сочат, че те възлизат на 464 млн. лв. спрямо 462 млн. лв. за преди 12 месеца.

Спадът на лихвите по кредитите е основната причина за това.

Именно по-изгодните условия при кредитирането пък насърчиха и част от хората да прибегнат до рефинансиране на заема си или д предоговарянето му със съответната финансова институция.

Какво не трябва да правим, когато теглим ипотечен кредит?Kredit.bg представя на вашето внимание няколко неща, които е хубаво да избягвате, когато обмисляте покупка на ново жилище

Припомняме, че в Kredit.bg може да заявите безплатна консултация със специалистите от Кредит Център, които са партньори на проекта.

Това е най-големият кредитен консултант в страната, като чрез него ще получите безплатни съвети относно нов кредит или предоговарянето на условията по старо ваше задължение.

Как да намалим месечната вноска по кредита?Kredit.bg публикува няколко полезни съвета, които могат да ви помогнат да се измъкнете от дълговата спирала

Но да се върнем на данните от 2018 г.

Кои са банките, отчели най-бърз ръст на портфейлите си от ипотечни кредити? Отговорът на този въпрос може да видите тук.