Големи инвестиционни банки с централи в Лондон напредват с плановете си за създаване на нови центрове на различни места на континента, подготвяйки се за брекзит, въпреки обещанието на Великобритания да осигури двегодишен преходен период след март 2019 г., информира Bloomberg, позовавайки се на запознати източници.

Глобалните компании, които имат хиляди служители във Великобритания и до голяма степен се справят само със сателитни офиси на континента, не могат да бъдат сигурни, че призивът на британския премиер Тереза Мей за преходен период ще доведе до споразумение с ЕС,според същия източник.

Изчакването на споразумение може да струва скъпо, защото създаването на напълно лицензирано подразделение в ЕС отнема най-малко 18 месеца.

На фона на преговорите между двете страни, които от месеци буксуват около бъдещото търговско споразумение, редица банки вече са кандидатствали за разрешители пред европейските регулаторни органи, подписали са договори за нови офиси и скоро ще започнат да местят служители от Лондон.

Bank of America Corp. е поредната банка, която е ускорила дейността си във връзка с брекзит. Щатската компания води преговори за офиси в централната част на Париж и планира първоначално да премести около 300 трейдъри там.

Ако Мей бе настоявала за преходен период от самото начало, това щеше да помогне, но предвид факта, че плановете при извънредни ситуации на повечето банки вече са задействани, нейният закъснял призив няма да промени нищо, според един от източниците. Той идва прекалено късно.

"Нашата индустрия, а предполагам и икономиката като цяло, не може да чака никога несвършващи процеси, за да избере посока за бъдещето," заяви тази седмица главният изпълнителен директор на UBS Group AG Серждо Ермоти на банкова конференция в Милано. "Хората вече започват да преосмислят как да си вършат работата и да обслужват клиентите."

Предвид разцеплението в собствената й партия, далече не е ясно дали преходният период, за който настоява Мей, дори е политически приемлив за партньорите й от ЕС, според един от източниците.

Британският външен министър Борис Джонсън заяви, че не очаква Великобритания да бъде обект на законите на ЕС по отношение на свободното движение след 2019 г. Това изказване бе в противоречие с това, което Мей бе заявила дни по-рано, информира Guardian.

Лондон може да изгуби 10 000 работни места в банковия сектор и 20 000 в сектора на финансовите услуги, тъй като се очаква клиентите да преместят активи на стойност 1.8 трлн. евро от Великобитания след брекзит, според мозъчния тръст Bruegel.