Най-малко девет високопоставени служители на Централната банка на Турция, в това число и главният икономист Хакан Кара, са били отстранени от длъжност днес, информира Bloomberg, позовавайки се на запознати източници, пожелали анонимност.

Сред другите ръководители, които са отстранени, са ръководителят на изследвателския отдел, шефът на отделение Банково, директорът по управление на риска и мениджърът, отговарящ за институционалната трансформация, според същите източници.

За кадровите промени не са посочени причини. Те идват, след като на 6 юли президентът на страната Реджеп Ердоган уволни управителя на банката Мурат Четинкая.

Преди това Ердоган разкритикува банката, че не понижава лихвите достатъчно бързо. Новият управител на Централната банка на Турция Мурат Уйсал понижи лихвите с 425 базови пункта още на първата среща и даде индикации, че предстоят и нови понижения.

Ердоган отдавна е привърженик на нетрадиционната теория, че понижаването на лихвите ще доведе и до понижаване на инфлацията. Икономическата логика обаче сочи, че при понижаване на лихвите се случва точно обратното.

Турските активи бяха подкрепени в последните месеци от вълната от понижения на лихви в световен мащаб, като централните банки от САЩ до Нова Зеландия свалиха лихвените нива в опит да се противопоставят на забавянето на темпа на растеж на икономиката.

Така Турция остана с една от най-високите реални доходности на големите пазари – лихвата на централната банка е 19.75%, в сравнение с 16.7% инфлация за юли.

В последния месец турската лира е най-добре представящата се спрямо долара измежду най-търгуваните валути, поскъпвайки с 4.8%.