Преди време Кристиан Битар бе сред най-високо платените тейдъри на Deutsche Bank AG - математически гений, който успява да заработи 90 млн. паунда (126 млн. долара) бонус само през 2008 г. Сега той се намира в затвор във Великобритания.

В началото на месеца бившият банкер звезда, който сега е на 46 години, се призна за виновен по обвинения за манипулиране на базовата лихва на междубанковия пазар в еврозоната, известна като Euribor. Той остава в затвора и ще научи присъдата си, след като делото срещу него приключи през лятото.

Това е важен момент за британските власти в тяхното шестгодишно разследване. Битар, който е известен с това, че получаваше мултимилионни бонуси, е един от най-известните трейдъри, срещу които бяха повдигнати обвинения като част от разследването за манипулиране на лихвите.

Когато скандалът за първи път избухна в света на бизнеса след финансовата криза преди десетилетие, първоначалният фокус бе върху банките, които платиха около 9 млрд. долара глоби за манипулирането на лондонския междубанков лихвен процент LIBOR и на Euribor.

След това разследващите власти започнаха да се концентрират върху трейдърите, които стоят зад всичко това, в това число и големи играчи, като Битар и бившия трейдър от UBS Group AG Том Хейс, който бе първият човек, осъден като част от разследването във Великобритания.

Deutsche Bank бе глобена с 2.5 млрд. долара от банковите регулатори през 2015 г. заради това, че не е предотвратила опитите за манипулиране на лихвените проценти, а Битар има сериозно участие в това.

Идентифициран единствено като "Мениджър Б" в документите на британския финансов регулатор и “Трейдър три” в документите на Министеството на правосъдието в САЩ, Битар е обвинен в това, че е участвал в манипулациите на Euribor, пише Bloomberg.

Битар обаче вече бе известен в лондонските финансови кръгове далеч преди ролята му в скандалите с манипулирането на лихвените проценти да стане обществено достояние.

Той става легенда, след като успява да натрупа състояние в Deutsche Bank през 2008 г., като залага на дългосрочните лихвени проценти. Една от неговите стратегии била да залага, че лихвите за 3 и 6-месечни заеми ще нараснат по-бързо от тези за едномесечни заеми.

Залогът се оказва успешен, след като Lehman Brothers Holdings Inc. фалира през септември 2008 г., а банките отказват да си отпускат заеми една на друга, като изключение правят най-кратките възможни периоди. Само през 2008 г. Битар заработва 90 млн. паунда (126 млн. долара) бонус.

Той обаче невинаги е бил богат. Битар израства в Сенегал и още от малък показва, че има математически заложби. След това учи в един от най-престижните френски университети.

След като завършва висшето си образование, той започва работа в Societe Generale SA in Paris като анализатор, издигайки се впоследствие до трейдър, преди Deutsche Bank да го наемат за своя офис в Лондон. Той впоследствие продължава да работи за германската банка, но от Сингапур.

Господин Базов пункт

Битар, който е наричан от колегите си в банката „Господин Базов пункт“ заради сделките си с минимални промени в краткосрочните лихви, бил известен с това, че или пазел диети, или пък се тъпчел с храна. Едната седмица той се хранел само с яйца, а на другата ядял само джънк фууд и пиел Coca-Cola.

Дори след като става богат трейдър, Битар продължил да живее със съпругата си и децата си в относително скромен дом в Лондон за банкерските стандарти. Не карал лъскава кола, а съвършената елегантност не била сред приоритетите му. Той идвал на работа всеки ден в 6:30 сутринта, концентриран и напрегнат.

Въпреки огромните бонуси, които получавал, Битар на няколко пъти се опитал да издейства от шефа си по-голяма заплата. Трейдърът, който обикновено бил учтив и не повишавал тон, заплашвал да напусне и да започне работа в хеджфонд, ако исканията му не бъдат задоволени, според негови бивши колеги.

Краят за Битар обаче идва бързо - на фона на увеличаващите се разследвания за манипулирането на лихвените проценти в САЩ и Великобритания.

Той е уволнен през декември 2011 г., като Deutsche Bank прекъсва връзки с трейдъра, за да се “защити по-най добрия начин” от разследванията на регулаторните органи.

В ролята си на трейдър, който търгувал с парите на банката, той имал право на процент от печалбите, които носел на финансовата институция. Когато бил уволнен, Битар изгубил около 40 млн. евро под формата на акции.

След освобождаването му той за кратко работи в хеджфонда BlueCrest Capital Management LLP.

През 2014 г. той получава известие за наказание от британския финансов регулатор с предложение за глоба в размер на 10 млн. паунда. Прилагането на наказанието, което включва забрана да работи повече във финансовата индустрия, засега е отложено до приключване на съдебното дело.