Ако очаквате да получите бонус за Коледа, вероятно сте изкушени да го похарчите за подаръци или за ваканция до някоя екзотична дестинация.

Никой не може да ви спре да го направите, но все пак си струва да обмислите алтернативите, които може би биха имали по-позитивен дългосрочен ефект върху семейния бюджет, пише платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg.

Независимо от размера на коледния бонус, той може да подобри значително финансовото ви състояние, особено ако се затруднявате с изплащането на натрупани задължения.

Ето няколко предложения за разумно приложение на т. нар. "13-а заплата":

1. Погасете част от задълженията си

Ако изплащате заеми с висока лихва, които тежат върху бюджета ви, идеята да погасите поне част от тях с коледния бонус никак не е лоша. Натрупаните задължения по кредитната карта се оскъпяват значително с напредване на времето, така че ако имате възможност да си спестите няколко вноски и да ги изплатите по-бързо, ще спестите значителна сума в дългосрочен план.

Лихвите по кредитните карти се движат около 15-20% годишно, така че едва ли ще намерите толкова добра инвестиция, че да си струва да вложите парите в нея, вместо да погасите част от този дълг. Със сигурност си струва да обмислите възможността да оставите подаръците за малко по-късно, когато тези задължения са вече зад гърба ви.

2. Заделете пари в "резервния фонд"

Ако през годината ви се е налагало да теглите от вашите спестявания за непредвидени разходи или пък все още нямате заделени "бели пари за черни дни", едно от най-разумните неща, които можете да направите с коледния си бонус, е да ги използвате именно за тази цел.

Според съветите на финансовите експерти, оптималният вариант е да имате достатъчно спестени средства, за да покриете разходите си за шест месеца напред в случай че останете без работа или се натъкнете на друга непредвидена житейска ситуация.

Само по себе си коледният бонус едва ли ще е достатъчен за тази цел, но може да бъде една много положителна първа стъпка. Тази "касичка" ще ви осигури спокойствие и ще ви даде възможност да си стъпите на краката, в случай че изникнат изненадващи плащания.

В момента лихвите по депозитите са близки до нулата, но ако изберете дългосрочен влог и сте сигурни, че парите няма да ви потрябват в скоро време, можете да получите и по-добри условия от банката.

3. Инвестирайте на капиталовите пазари

Ако не ви блазни идеята парите да стоят "под дюшека", където да бъдат безмилостно изяждани от инфлацията, можете да помислите и за инвестиция на капиталовите пазари. За съжаление, опциите за дребните инвеститори, които не разполагат с достатъчно голяма сума, за да диверсифицират портфейла си (а често и с необходимата експертиза), са силно ограничени.

Тук на помощ идват борсово търгуваните фондове, което могат да ви осигурят добра доходност и в същото време не изискват плащането на големи такси и комисионни.

Борсово търгуваните фондове, известни и като ETF-и, представляват диверсифицирана съвкупност от активи, подобно на взаимен фонд, търгуваща се на някоя борса, точно както и акциите на отделните компании. ETF-ите обикновено следват движенията на даден индекс или на отделни суровини, като златото и петрола.

Още идеи за разумното приложение на коледния бонус можете да откриете в материала на Kredit.bg