Libor, датиращият от близо 50 години усреднен глобален лихвен процент, който се превърна в синоним на корупция, върви към бунището на историята.

Британският финансов регулатор FCA ще спре използването на ключовия лихвен процент до края на 2021 г., след като стана ясно, че няма достатъчно смислени данни в подкрепа на това да бъде поддържан бенчмаркът, който подкрепя ценни книжа на стойност над 350 трлн. долара, казва пред Bloomberg Андрю Бейли, който оглавява регулаторния орган.

Краят на Лондонския междубанков лихвен процент, или Libor, е приветстван на много нива от регулаторните органи. Той бе свързан с едни от най-големите скандали в банковата индустрия, които доведоха до налагането на около 9 млрд. долара глоби и осъдителни присъди за неколцина банкери, които бяха манипулирали референтния курс.

Да се разчита на мнението на представители на индустрията за определяне на дневни нива въз основа на междубанковото кредитиране, при положение че на някои от пазарите имаше по по малко от 20 сделки годишно, бе неприемливо, казва Бейли.

"Libor се опитва да направи прекалено много неща: опитва се да бъде мярка за банковия риск и да замества лихвения процент на пазарите на риск, където наистина би било по-добре да се използва безрисков лихвен процент," каза Бейли. "На това трябваше да се сложи край."

Според Бейли задаването на фиксирана програма ще помогне на банките и финансовите компании да се справят с отделянето от Libor, който стои зад редица ценни книжа, в това число свързани със студентски заеми и ипотечни кредити.

Лихвеният процент е средното ниво, при което група от 20 банки преценяват, че могат да вземат средства назаем помежду си в пет различни валути в седем времеви периода, като лихвеният процент се предоставя от панел от банки всяка сутрин. Управлението му бе променено след скандалите, преминавайки в ръцете на Intercontinental Exchange Inc., след като преди това се контролираше от Асоциацията на британските банкери.

Според Бейли обаче пазарът, подкрепящ Libor, на който банките предоставят помежду си негарантирани заеми, вече не е "достатъчно активен", за да се определя надежден референтен курс и затова трябва да бъде намерена алтернатива. С една от валутите и в един от времевите периоди през 2016 г. имаше едва 15 сделки, допълва Бейли.

Сериозен въпрос

"Липсата на активни пазари повдига сериозен въпрос за устойчивостта на курсовете Libor," казва Бейли, който е считан от мнозина за кандидат за следващия управител на Централната банка на Англия. "Ако не съществува активен пазар, как може дори и най-добре управляваният лихвен процент да го оценява?"

Търсенето на нов бенчмарк може да доведе до затягане на суаповите пазари, до по-ниски лихви и до по-богати адвокати, защото договорите ще трябва да бъдат пренаписани и коригирани с премахването на Libor.

FCA регулира Libor едва от 2013 г. Това е същата година, в която бяха приети закони, които инкриминираха предприемането на подвеждащи действия по отношение на финансовите индикатори.

Според Бейли регулаторният орган е отделил много време в убеждаване на банките да продължат да подават лихвените проценти, но липсата на ликвидност прави поддържането на всичко това трудно, а и предоставя възможности за манипулации.

Според Бейли обаче предложените промени не оправдават злоупотребите с лихвения процент, заради които петима бивши банкери бяха пратени в затвора във Великобритания. Редица други пък бяха осъдени в САЩ.

В последните месеци от FCA са разговаряли с банките за спиране на използването на Libor и за това колко време би отнело постепенното ограничаване на употребата му, споделя Бейли. Ще бъде трудно, но според повечето банки това може да стана за четири или пет години. От FCA са помолили банките да продължат да подават лихвения процент до края на 2021 г.

Според Бейли може да се стигне до ситуация, в която има повече от един лихвен процент, като някои от тях ще включват кредитния риск, а други не. И докато дискусиите с банките и други потребители на Libor са в начален стадий, според Бейли на моменти може да се наложи “подбутване” от страна на властите, за да бъде придвижен процесът напред.

“Не сме водили разговори за използването на капиталови инструменти,” казва Бейли. “Можете обаче да сте сигурни, че ако не видим прогреса, който искаме във времето, тогава ще има ‘подбутване’ и от властите.”

Всичко това идва на фона на обмисляните алтернативи на Libor от страна на някои групи.

Управителят на Централната банка на Англия Марк Карни заяви по-рано през месеца, че Libor вече не е уместен. През април е имало предложение той да бъде заменен в контрактите с лихвения процент Sterling Overnight Index Average, или Sonia.

Засега от централната банка отказват допълнителни коментари по отношение на Libor.

В еврозоната пък нарастват опасенията около Euribor - лихвения процент, използван при междубанковото кедитиране на стойност 180 трлн. долара годишно, тъй като банките се оттеглят от панела за опредеяне на курса след скандалите с манипулирането на Libor.

Европейската централна банка признава недостатъците на механизма, но иска финансовата индустрия да поеме инциативата при намирането на решение.

На въпрос дали отказът от Libor е трябвало да стане по-рано Бейли казва, че преди пет години е щяло да бъде трудно да се предвиди, че светът все още ще е в условия на количествено улесняване и ниски лихви.