Европейският банков орган (ЕБО) в момента е базиран в световния финансов център Лондон. ЕБО работи едновременно върху регулацията и надзора над европейския банков сектор, с цел поддържане на финансова стабилност в Европейския съюз (ЕС).

ЕС има големи амбиции за разплащателните услуги — иска да създаде единна зона за разплащания, която позволява - както на гражданите, така и на компаниите, да осъществяват трансгранични плащания "толкова лесно и сигурно, както биха го правили и в собствените им страни."

ЕБО работи по ревизираната Директива за платежни услуги (PSD2), която ще влезе в сила през следващата година. От Европейската комисия обявиха, че PSD2 ща направи използването на услуги за интернет разплащания по-лесни и сигурни и ще подобри правата на потребителите.

Дирк Хаубрих, който отговаря за защитата на потребителите, финансовите иновации и разплащанията в ЕБО, споделя пред CNBC, че PSD2 има конкретната цел да създаде конкуренция и да подпомогне иновациите на пазара на платежни услуги в ЕС.

"Има и няколко други цели, които PSD2 има, като засилване на сигурността на плащанията и улесняването им за потребителите," добавя Хаубрих.

Харш Синха, вицепрезидент във финтех компанията Transferwise, описва PSD2 като "страхотна регулация." Според него една от ползите от нея ще бъде това, че ще могат да извършват онлайн трансакции "по-сигурно, по-удобно и по-бързо."

Синха описва PSD2 като следващия етап на първата директива за плащанията, която според него е дала възможност на "небанковите компании да създават иновации и регулирани финансови услуги."

Според Джош Ботъмли от HSBC пък, PSD2 ще направи споделянето на данни по-лесно.