Китайските потребители спестяват с най-високите темпове за последните две десетилетия, показва проучване на Китайската централна банка, цитирана от CNBC.

Вместо да харчат или инвестират, 58.3% от анкетираните казват, че предпочитат да спестят парите си.

Това е скок спрямо отчетените 54.7% през първото тримесечие, което беше най-високото от 2002 г. насам.

Новият рекорд идва на фона на серията от локдауни, наложени в страната заради COVID-19 през второто тримесечие. Шанхай беше напълно блокиран през април и май, докато Пекин забрани храненето в заведенията, като въведе и други ограничения.

Оттогава и двата града облекчиха рестрикциите и тази седмица централното правителство съкрати времето за карантина за международните пътници и за местните, които са били контактни с COVID-19.

Централната банка заяви, че тримесечното ѝ проучване, което се провежда от 1999 г. насам, обхваща 20 000 души с банкови депозити в 50 големи, средни и малки града в страната.

Един от основните двигатели на предпазливостта на потребителите са притесненията за бъдещите им доходи.

По няколко показателя проучването показва спад в очакванията за доходите. Индексът за перспективите за работа пада до 44.5% - най-ниското ниво от първото тримесечие на 2009 г. насам.

Общият дял на респондентите, които са най-склонни да харчат, нараства леко спрямо първото тримесечие с 0.1 процентни пункта до 23.8%.

Financial Times: Предстои рязък скок на цените Нивото на инфлацията се държи на “многодесетилетни максимуми” в много страни, включително САЩ, Еврозоната и Великобритания

За китайците, които планират да увеличат разходите през следващите три месеца, най-популярният избор е образованието, следвано от здравеопазването и покупките на големи стоки, установява още проучването.

Склонността на потребителите да инвестират пък спадна с 3.7 процентни пункта до 17.9% през второто тримесечие, като акциите са най-слабо привлекателният актив.

Нивото на безработица в 31-те най-големи града в Китай надмина върховете на пандемията тази година и достигна 6.9% през май. Коефициентът на безработица сред младите хора на възраст от 16 до 24 години остава далеч по-висок - 18.4%. В същото време броят на завършилите висше образование достигна нови годишни рекорди през последните няколко години.

За да се справи с безработицата сред младите хора, агенцията за икономическо планиране на страната ще приложи „спасителна политика“, за да помогне на бизнеса да стабилизира и разшири броя на служителите си. Малките предприятия, които предлагат на висшистите определен брой работни места и отговарят на други условия, ще могат да получат преференциална подкрепа.

По-рано този месец Пекин призова държавните предприятия да увеличат наемането на хора с висше образование.

Централната банка заяви, че ще насърчи банките да удължат сроковете за погасяване на заемите за малкия бизнес и шофьорите на камиони, както и тези за потребителски заеми и ипотечни кредити за семейни жилища.