Днес стана ясно, че Централната банка на Русия e спасила Бинбанк (B&N Bank) чрез капиталова инжекция, с която е станала основният акционер в изпитващата затруднения финансова институция.

Бинбанк, която е 12-тата най-голяма банка в Русия по активи, обяви в сряда, че е поискала спасяване, защото проблемните активи в счетовдния й баланс са прекалено много, за да се справи сама.

Спасяването на втора голяма банка в Русия в рамките на месец породи нови въпроси по отношение на надзора и стабилността на банковия сектор, който пострада от икономическия спад и санкциите на Запада.

В свое изявление от Централната банка на Русия обявиха, че ще използват средства от своя Фонд за консолидация на банковия сектор за подобряването на финансовата стабилност на Бинбанк.

"Централната банка на Русия също така ще стане основен акционер в Бинбанк".

Спасителният пакет ще бъде приложен за Бинбанк, свързаната с нея Rost Bank и други банки в групата, се казва още в изявлението.

Руските банки вече бяха подложени под натиск от икономическия спад, който се задълбочи от санкциите на Запада. Нивата на лошите им кредити нараснаха през последните три години.

Финансовото състояние на някои от тях се влоши, след като централната банка ги принуди да заделят повече провизии за необслуваните кредити, докато маржовете на печалба се свиха на фона на по-ниските лихви.

Миналия месец централната банка придоби контрол над най-голямата частна руска банка "Открытие" и заяви, че банката може би ще има нужда от 6.9 млрд. долара, което е най-скъпото спасяване на банка в историята на страната.

Според пазара проблемите на банковия сектор са ограничени до няколко частни банки от средна величина и не се споделят от банковата индустрия като цяло.

По-голяма част от активите на банковия сектор в Русия са в ръцете на държавни банки, които са много по-стабилни и не представляват непосредствен риск, твърдят анализатори и пазарни участници.