Руската централна банка е увеличила златните си резерви през юли с най-силните темпове от началото на годината, съобщава Bloomberg.

Институцията продължава с покупките на ценния метал на фона на заплахата от нови санкции от страна на Съединените щати.

Само за последния месец централната банка на Русия е добавила 26.1 тона злато към резервите си, с което общият им обем достига 2 170 тона, по данни на Международния валутен фонд.

Стойността им възлиза на над 77 млрд. щатски долара. Последният случай, в който страната е купувала толкова големи количества наведнъж, е бил през ноември миналата година.

През април и май тази година Русия започна да разпродава портфейла си от американски държавни ценни книжа, като в крайна сметка той беше намален с близо 80%. В същото време централната банка увеличава покупките на злато, като по този начин се надява да се защити от евентуалните санкции и зависимостта от щатския долар.

Един от подуправителите на институцията Дмитри Тулин сподели по-рано тази година, че златото е "100-процентова гаранция срещу всеки политически или правен риск".

"Това е изключително мъдър ход от страна на Путин. Русия се намира в състояние на финансова война. Те се освобождават от доларовите си активи и преминават към злато, с което на практика се изолират от възможните негативни ефекти на санкциите", смята Джим Рикардс от Strategic Intelligence.

Bloomberg припомня, че натискът върху Москва се увеличава, а Вашингтон и Брюксел обмислят нова порция от финансови ограничения за руските компании заради случая с отравянето на бившия руски агент Сергей Скрипал във Великобритания.

"Американците използват щатския долар като оръжие и е напълно логично Русия да се опитва да диверсифицира валутните си резерви", казва Джон Майер от лондонската консултантска компания SP Angel, цитиран от изданието.

По думите му златото винаги ще бъде най-предпочитаната ликвидна инвестиция за всеки, който не иска да има експозиция към щатския долар.