Много акционери се възползваха и прибраха част от печалбите си, когато пазарът на акции достигна до нови върхове по време на пандемията. Има обаче един проблем – тези финансови постъпления се облагат със сериозен данък върху капиталовите печалби.

Заможните инвеститори обикновено разполагат с кеш или активи, за да се разплатят с „Чичо Сам“, но вместо това много от тях прибегнаха до заеми. Вземането на заеми с предоставянето на инвестиционни портфейли като обезпечение е все по-популярно заради ниските лихви, казва пред Insider Кевин Майерсбург. Той оглавява подразделението на Morgan Stanley, което обслужва клиенти на ръководни длъжности.

Базираното на ценни книжа кредитиране в Morgan Stanley е достигнало близо 76 млрд. долара през миналото тримесечие, което представлява скок от 43% на годишна база, обявиха от банката.

Някои от клиентите на Майерсбург са били хванати неподготвени този данъчен сезон, след като са продали акции или имоти. Много високопоставени служители на компании сключват подобни сделки, след като бягат от щатите с високи данъци и се насочват към места, като Уайоминг и Флорида.

"В много случаи, когато разговаряме с ръководители те казват, че трябва да продадат акции по някаква причина, независимо дали е заради ликвидност, защото данъците им са се повишили много или пък знаят, че имат да плащат данъци," обяснява той. "Ние успяваме да използваме кредитни линии и заеми, вместо да продаваме акции и да създаваме още по-големи данъчни задължения."

Най-харесваните от служителите шефове на компании в САЩ през 2021 г.Основателят на Facebook Марк Закърбърг не е сред тях за първи път от 2013 г.

Според него вземането на заем дори и за няколко месеца може да бъде полезно, тъй като това предоставя време за размисъл дали активите да бъдат продадени или не. Този данъчен сезон е особено объркващ, тъй като администрацията на президента Джо Байдън предложи увеличение на данъка върху капиталовите печалби със задна дата, което означава, че печалбите, генерирани преди края на годината, може да бъдат обложени с двойно по-голяма ставка от настоящата.

Този тип заеми набира популярност в последните няколко години, но пандемията ускорява тенденцията заради интервенцията на Федералния резерв.

Подразделението на Майерсбург вече има 5.2 милиона клиенти, като се разрасна след придобиването на E-Trade през 2020 г. Работата се увеличава през последната година и половина тъй като ръководителите на компании, които работят от дома, се свързват повече с екипа му, което изненадва и самия Майерсбург. Той дори наема още служители, за да успее да отговори на търсенето.

"Всички си мислят, че ръководителите са заети с управлението на компаниите си, с грижата за семейството и служителите, но това, което ние отчитаме е, че поради факта, че те също са си у дома, всъщност са много по-склонни да проведат разговор. Получаваме обаждания от ръководители на компании в 9:30 вечерта."