Банковият регулатор на Европейския съюз призова кредитните институции да отпишат своевременно лошите кредити в своите потрфейли.

Ако не бъдат идентифицирани навреме, вземанията от т. нар. "зомби компании" могат да възпрепятстват икономическото възстановяване, се посочва в предупреждението на институцията, цитирано от Bloomberg.

През следващите няколко тримесечия делът на необслужваните заеми ще се увеличи значително в резултат на кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, прогнозира изпълнителният директор на базирания в Париж Европейски банков орган Хосе Мануел Кампа.

По думите му изглежда парадоксално, че в края на миналата година, въпреки заделените като допълнителни провизии милиарди евро от страна на европейските банки, реалният дял на лошите кредити в портфейлите им намалява средно до 2.6%.

"Трябва да се направи преоценка на риска, позиция по позиция, така че навреме да се предвидят съответните провизии. Колкото по-дълго кредитополучателите разчитат на т. нар. "кредитни ваканции" и на държавните стимули, толкова по-вероятно става рязкото влошаване на портфейлите след това", обяснява Кампа.

По думите му някои компании вече не разполагат с жизнеспособни бизнес модели и те просто ще трябва да фалират.

В момента банките разполагат с по-добра капиталова адекватност и повече "буфери" за покриване на загубите, в сравнение с финансовата криза от 2008 г.

Но въпреки това, според Кампа, финансовата индустрия трябва да предотврати създаването на "зомби банки", които отлагат реалното разкриване на загубите, като в същото време "спъват" и отпускането на нови заеми.

България е сред държавите с най-много банкови клонове в светаБългария е в Топ 5 на страните с най-много банкови клонове на глава от населението, показва статистиката на Световната банка

Изказването на директора на Европейския банков орган, както и предупрежденията от страна на Европейската централна банка, показват, че регулаторите на Стария континент се подготвят за момента, в който ефектите на пандемията ще окажат пълното си влияние върху икономиката след изтичането на временните стимули.

Очаква се тази година банковият регулатор да възобнови и стрестестовете в сектора.