Базираният в Сингапур стартъп за дигитални разплащания Nium, който е оценяван на 2 млрд. долара, има големи планове за дейността си в Европа.

Nium, чийто софтуер помага на компаниите да управляват парични потоци трансгранично, води преговори за придобиване на стойност до 400 млн. долара, с което да разшири дейността си на континента, заяви пред CNBC Праджит Нану, главен изпълнителен директор и съосновател на компанията.

“Европа е много голям бизнес за нас,” казва Нану, който живее в Сан Франциско. Компанията води преговори за придобиването на дружество в сферата на корпоративните разплащания на стойност “между 20 и 400 млн. долара,” допълва той.

Общо 150 от 1000-те служители на Nium в момента работят в Европа, а компанията планира да наеме още 100 в следващите 12 месеца, казва Нану.

Компанията очаква да генерира около 150 млн. долара приходи в световен мащаб тази година, като между 80 и 90 млн. долара от тях ще дойдат от Европа.

Nium е относително слабо познато име във финтек индустрията, но компанията се разраства бързо. Пазарната й оценка наскоро достигна 2 млрд. долара, а тя привлече популярни имена като инвеститори, в това число Visa и сингапурския държавен инвестиционен фонд Temasek.

Nium се конкурира с банки и други финтек компании, като британската Wise и австралийската Airwallex, а компании, като Currencycloud, която беше купена от Visa миналата година, и Transfergo са нейни клиенти.

Пренаселен пазар

Конкуренцията във финтек сектора в Европа е силно ожесточена, като непублични компании, оценявани на десетки милиарди долари, се опитват да отнемат пазарен дял от традиционните банки. Klarna за последно беше оценена на 46 млрд. долара, а компаниите за разплащане Checkout.com и Revolut са с пазарна оценка от 40 и 33 млрд. долара, респективно.

Шефът на Nium обаче смята, че има много място за стартъп компании като неговата, която се фокусира върху обработката на плащания между компании, а не между потребители.