Сливанията между европейските банки имат смисъл и вероятно ще зачестят след премахването на някои фунтаментални пречки и регулаторни ограничения, които спъват консолидацията. Това заявява изпълнителният директор на френската банка Société Générale Фредерик Одеа, цитиран от Kredit.bg.

Френската банка, заедно с някои от останалите водещи банкови групи в Европа, като ING, UniCredit и BNP Paribas, се считат за потенциални кандидати за придобиването на немската Commerzbank, след като потенциалното ѝ сливане с Deutsche Bank пропадна.

Одеа отказва да коментира слуховете за конкретен интерес от страна на SocGen. По думите му обаче консолидацията в сектора би имала смисъл в дългосрочен план, но в момента много от потенциалните сделки са възпрепятствани от националните регулаторни изисквания за ликвидност и капиталова адекватност, както и от законите за защита от фалит и гаранционните схеми за депозитите в отделните държави.

Според него страните от еврозоната са постигнали сериозен прогрес в изграждането на банковия съюз в сфери, като единния надзорен механизъм и унифицирания режим за преструктуриране на финансовите институции, но бавният напредък в останалите сегменти оставя проекта на практика недовършен.

В момента Société Générale е в процес на преструктуриране, който предвижда съкращаването на 1600 работни места и орязване на разходите с 500 млн. евро. Причина за радикалните мерки са слабите финансови резултати в инвестиционното поделение на банката.

През лятото на 2018 г. Société Générale продаде всички свои активи в България на унгарската финансова група OTP Bank.

Сделката беше финализирана окончателно през януари тази година, което доведе до обединението на Сосиете Женерал Експресбанк АД и Банка ДСК и създаването на най-голямата банкова група у нас.

Повече по темата можете да прочетете в материала на Kredit.bg