Най-голямата германска банка Deutsche Bank изглежда е спомогнала за повече от половината от изтеклите съмнителни трансакции за 2 трлн. долара, за които правителството на САЩ е получило сигнали в последните близо две десетилетия, информира Deutsche Welle (DW).

Изтеклите документи показват, че в периода 1999 – 2017 г. трансакции за 1.3 от общо 2 трлн. долара, определени като съмнителни, са преминали през Deutsche Bank, според публикацията на DW.

Изтеклите документи съдържат доклади (Досиетата FinCEN) за съмнителна дейност, които банки и други финансови институции са подавали към Министерството на финансите на САЩ.

Финансовите компании са задължени по закон да уведомяват регулаторните органи, когато засекат дейности, които са подозрителни, като пране на пари или нарушения на санкции. Подобни доклади обаче не представляват непременно доказателства за незаконна дейност.

В изявление на своя уебсайт германската банка заяви, че инцидентите от изтеклите документи “вече са били разследвани и са довели до регулаторни решения, в които сътрудничеството и предприетите от нея мерки са били публично отчетени. Където е било необходимо и уместно, беше приложено и управление на последиците.”

От банката също така обявиха, че са “посветили значителни ресурси за затягане на контрола” и “са много концентрирани върху изпълнението на техните отговорности и задължения.”

Пред време Deutsche Bank беше разкрита, че способства финансови трансакции, които нарушават наложени от САЩ санкции. През 2015 г. Deutsche Bank се съгласи да плати глоби на стойност 258 млн. долара за това, че е участвала в сделки със санкционирани от САЩ страни, като Иран, Сирия, Либия, Судан и Мианмар, според DW.

Изтеклите FinCEN документи обаче предполагат, че банката е продължила да трансферира подозрителни средства и след споразумението от 2015 г.

HSBC, JP Morgan, Barclays Bank, Standard Chartered и Bank of New York Mellon са част от другите банки, уличени в изтеклите документи.