Българите доплащат ипотеката си за второ жилище с потребителски кредит в евро.

Обикновено размерът на средствата за този тип заем е по-голям - между 20-30 000 евро, каза кредитният консултант Тихомир Тошев за вестник „Монитор“.

Потребителските кредити в евро са изгодни тогава, когато получаваме заплата в евро или когато имаме банкова сметка в същата валута с динамичност и движения по нея, с която погасяваме задължението. Освен това те са подходящи и когато имаме нужда от повече пари.

Затова и средният размер на изтеглените средства при този тип заеми е по-голям от традиционния. Обикновено при кредити за потребление в лева се теглят 10-15 000 лв., докато в евро сумата е между 20-30 000 евро, или между 40-60 000 лв.

Ако търсим по-добри ценови условия, то при тези кредити можем да ги открием. „В 90% от случаите за суми над 20 000 евро е по-изгодно да се тегли в евро“, поясни Тошев.

Най-скорошните данни от тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България (АББ) за второто тримесечие на 2020 г. сочат, че лихвите по този тип заеми намаляват. По потребителските кредити в евро лихвените проценти към края на юни спадат до 3.36%, в сравнение с 4.43% три месеца по-рано.

При левовите кредити показателят също се понижава, но остава на по-високо ниво - 7.6% спрямо 7.66% в края на март 2020 г. Най-често от такива кредити се възползват 35-45-годишни българи със собствен бизнес и достатъчно спестявания, такива, които купуват имот, второ жилище и са с добра кариера зад гърба си. Не е изключено те да се използват и когато не достига малка сума.

Въпреки че лихвите в евровите потребителски кредити са по-ниски, повечето хора предпочитат да теглят в лева. Така едва 5% от заемите са в евро, докато 95% са в националната валута.

Новината за приемането ни в чакалнята на Еврозоната също не промени предпочитанията на потребителите, които останаха верни на българския лев. Това може да се обясни с факта, че преминаването към еврото все пак ще отнеме един по-дълъг период между 3-5 години.

От друга страна, не всеки е готов да плаща такса за превалутиране на главница и на лихва. Макар левът да е вързан към еврото, банките поддържат собствен курс купува, близък до този от 1.95583.

Както с всеки кредит, експерти препоръчват да се направи добра преценка, преди да се решим да сключим договор за такъв заем. „Трябва да се направи добро сравнение и да не се гледа само месечната вноска“, предупреди Тошев.

Той посъветва да прегледаме какви са курсовете на банката, колко ще струва месечната поддръжка на еврова сметка и какви разходи ще има за превалутиране.